Çok Kazandıran Sektör Aronya Meyvesi Üretimi

Son yıllarda aronya fidanı ile ilgili yapılan aramalar çoğalıyor. Pek çok kişi bu meyve hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Çünkü çiftçiler bu üründen maddi gelir elde edebileceğini düşünüyor. Aronya Fidanı üretimi yapan firma : http://www.klonfidan.com.tr Aronya Nedir İlgili Haber Apple Watch Series 8 Aronya, güller sınıfında sayılıyor. Bu meyve başka ülkelerde güç meyvesi olarak biliniyor. […]

 Çok Kazandıran Sektör Aronya Meyvesi Üretimi

29.11.2021 - 1:18

Güncelleme : 27.11.2021 - 21:20

Son yıllarda aronya fidanı ile ilgili yapılan aramalar çoğalıyor. Pek çok kişi bu meyve hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Çünkü çiftçiler bu üründen maddi gelir elde edebileceğini düşünüyor.

Aronya Fidanı üretimi yapan firma : http://www.klonfidan.com.tr

Aronya Nedir

Aronya, güller sınıfında sayılıyor. Bu meyve başka ülkelerde güç meyvesi olarak biliniyor. Ana vatanı Kuzey Amerika olmasına karşın son yıllarda Kuzey Avrupa’da da dikiliyor. Özellikle Kızılderelilerin yıllarca aronyadan yararlandığı biliniyor. Kızılderililerin meyvelerini yiyip yapraklarını da çay olarak içtiği söyleniyor.

Aronyanın yapraklarından birçok çay çeşidi yapılabiliyor. İçilen çayların vücuda birçok yararı bulunuyor. Ancak bu çayların fazla içilmesi önerilmiyor. Aronyanın fidanına internet üzerinden ulaşılabiliyor.

Aronyanın Faydaları

Aronyanın faydaları saymakla bitmiyor. Aronya meyvesi kuru veya yaş olarak tüketiliyor. Tüketilme yöntemine göre faydaları da değişiyor. Kuru meyve olarak tüketilmesi durumunda vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı oluyor.

Aronyanın faydalarını bilenler sıklıkla bu meyveyi tüketiyor. Aronya meyvesinin bazı faydaları:

  • Soğuk algınlığına iyi gelir.
  • Aronya meyvesi gerçek vitamin verir.
  • Vücudun kirli organizmalardan arınmasına yardımcı olur.

Aronyanın kansere iyi geldiği biliniyor. Bundan dolayı pek çok doktor, aronya tüketimini onaylıyor.

Aronya Yetiştiriciliğinde Kamu Desteği

Ülkemizde Tarım Bakanlığı aronya bahçesi kurulmasını destekliyor. Aronya meyvesini yetiştirmek isteyen kişilere faizsiz kredi verilebiliyor. Faizsiz kredi verilmesi için çiftçinin gerekli şartları taşıması gerekiyor. Aronya için devlet desteği almak isteyenler Tarım Bakanlığı ile iletişime geçebiliyor.

Aronya, dikildiği andan itibaren meyve vermiyor. Meyve verebilmesi için aradan en az 3 yılın geçmesi gerekiyor. Bundan dolayı çiftçilerin sabırlı olması gerekiyor. Tarım Bakanlığı, aronya dikimine destek vermek için fidanın yüzde seksen beşlik ücretini karşılıyor.

Ülkemizde Aronya Fidanı Yetiştiriciliği

Ülkemizde aronya yetiştiriciliği meşhur hale geliyor. Aronya meyvesini tanıtma çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. 2012 yılında başlayan çalışmalar günümüzde hala devam ediyor. 2014 yılında küçük bahçelerin kurulması aronya yetiştiriciliğini başlatıyor.

Deneme ekimlerinin bitmesiyle birlikte ülkemizin birçok yerinde dikiliyor. Ancak bu bitki sıcak havayı sevmiyor. Sıcak bölgede yaşayan çiftçiler aronya fidanını dikemiyor. Buralarda dikilen aronya fidanları meyve vermiyor.