Çocuk Tenis Ayakkabılarını Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Doğru ayakkabı seçimi ile korta hakim olunarak tenis oynamanın keyfi çıkartılır. Özellikle de tenis oynamaya yeni başlayan çocuklar için doğru tenis ayakkabısının doğru seçilmesi oyundan alacakları zevki üst seviyelere çeker. Tenis ayakkabısı diğer ayakkabılardan ayrılmasının sebebi tenisin seri hareketlerden ve ani duruşların kombinasyonundan oluşan bir spor olmasından kaynaklanmasıdır. Ayrıca teniste yan koşular hiç bir sporda […]

 Çocuk Tenis Ayakkabılarını Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

31.10.2019 - 18:06

Güncelleme : 04.11.2019 - 17:12

Doğru ayakkabı seçimi ile korta hakim olunarak tenis oynamanın keyfi çıkartılır. Özellikle de tenis oynamaya yeni başlayan çocuklar için doğru tenis ayakkabısının doğru seçilmesi oyundan alacakları zevki üst seviyelere çeker. Tenis ayakkabısı diğer ayakkabılardan ayrılmasının sebebi tenisin seri hareketlerden ve ani duruşların kombinasyonundan oluşan bir spor olmasından kaynaklanmasıdır. Ayrıca teniste yan koşular hiç bir sporda olmadığı kadar fazladır. Bu sebeplerden dolayı yapacağınız ayakkabı seçiminin tenisin oyun şartlarına uygun olması son derece önemlidir. Bütün bunların yanında tenis oynanacak kortun özellikleri ve oyun stili de hesaba katılmalıdır.

Tenis Ayakkabılarını Diğer Ayakkabılardan Ayıran Özellikleri

Eğer tenis ayakkabılarının diğer spor ayakkabılardan farkını anlarsanız çocuk tenis ayakkabısı seçiminizi yaparken en doğru ayakkabıyı alma şansını yakalarsınız. Tenis ayakkabılarının dizayn edilmesine esin kaynağı olan unsur tenisin kendine has özellikleridir. Bu sebeple tenis ayakkabılarının yapısı diğer ayakkabılara göre daha yanal şekilde tasarlanmıştır. Kortların zemin yapılarının birbirinden farklı olmasından dolayı ayakkabının zemin tutuşunu arttırmak için tabanlarının altında ki desenlerde farklılık göstermektedir. Böylece çocuğunuz tenisin gerekliliği olarak yapması gerek ani duruşlarda kayma yaşamaz. Tenis ayakkabılarının diğer bir özelliği ise taban yapılarının ve topuk kısımlarının daha güçlü ve yapılı olmasıdır.

Çocuğunuzun ayak yapısını bilmeniz de seçeceğiniz ayakkabının doğruluğunu artıracaktır. Genel olarak üç tip ayak yapısı bulunmaktadır. Bunlardan ilki içe basma olarak bilinen ayak tipidir. Bu ayak tipinde ki çocuklar için uygun olacak ayakkabıda içe basma destek yastıklarının bulunması gerekmektedir. Diğer bir tür olan dışa basmada ise seçilecek ayakkabıda aranan özellik ayakkabının daha esnek olmasıdır. Böylece yana doğru atılan adımlarda oluşacak darbelerin etkileri azaltılır. Ayak tiplerinin son çeşidi ise nötr tiptir. Çocuğunuz bu ayak tipine sahipse her türlü tenis ayakkabısını rahatlıkla kullanabilir.