Çipura Balığını Temizlemenin Yolu

    Bir balık temizleme ustası değilseniz, elbette profesyonel bir balık temizlemek de sizler için zordur. Ancak öğrenmesi bir o kadar kolaydır. Günümüzde bununla ilgili olarak fırında pişirme yapacağınız, lezzetli bir balık seçimi yaparken tercih edilebilir olan çipura için harika bir seçim olacağı gibi temizliğiyle beraber hemen fırına verebilirsiniz. İlgili Haber 30 Mayıs 2023 dolar […]

 Çipura Balığını Temizlemenin Yolu

17.05.2021 - 11:44

Güncelleme : 17.05.2021 - 11:44

 

 

Bir balık temizleme ustası değilseniz, elbette profesyonel bir balık temizlemek de sizler için zordur. Ancak öğrenmesi bir o kadar kolaydır. Günümüzde bununla ilgili olarak fırında pişirme yapacağınız, lezzetli bir balık seçimi yaparken tercih edilebilir olan çipura için harika bir seçim olacağı gibi temizliğiyle beraber hemen fırına verebilirsiniz.

 

Evinizde basit bir şekilde temizleme tekniği olarak sizlere çok basit yöntemlerden bahsedeceğiz. Siz de balığınızı basit ve pratik bir şekilde temizleyecek, lezzetli bir balığa bu sayede sahip olabileceksiniz. İster balığı bütün haliyle isterseniz de parçalayarak bölebilirsiniz.

 

En lezzetli balığa ulaştığınız andan itibaren çipura nasıl temizlenir diye merak ediyorsunuz demektir. Bu noktada yıkama aşamasından tutun da iç organlarını temizlemeye kadar yapacağınız pek çok şey bulunur. Tıraşlama bıçağınız yoksa da iyi bir bıçakla beraber pullarını dökmeye başlayınız. Balığın sağ ve solunu en temiz şekilde pullarını sökecek şekilde temizledikten sonra artık içini temizleme vakti geldi demektir.

 

İçindeki pislikleri ve organları sökerek de balığın siyah o pisliğinden temizlemiş olursunuz. Et görünümüne kavuşana kadar gövdede attığınız kesiği en iyi şekilde temizleyiniz, en doğru biçimde de balığı bol suyla yıkayarak güzelce temizlemiş olun. Artık balığı pişirmeye başlayabilirsiniz. Artık istediğiniz yöntem ile balığı lezzetli bir şekilde temizleyebilirsiniz.

 

Hem lezzetli oluşu hem de sağlıklı balık türü olmasıyla beraber seçim noktasında Akdeniz, Ege kıyılarının vazgeçilmez balığı çipura ile beraber siz de pullu da olsa nefis bir balık türünden lezzetli bir seçim yapmış olun. En iyi seçenekleriyle beraber istediğiniz ziyafete uygun şekilde balığınızı bu tekniklerle beraber temizlemeyi başarın. Sizleri çipura temizlerken en çok yoracak şey olan balığın pulları olurken bu konuda da doğrudan temizleme işini basite indirger, basit şekilde yapabilirsiniz.

 

Günümüz şartlarında uzman doktorların dahi söylediği üzere haftada en az 1 kere balık tüketmek sağlık açısından yararlıdır. İçerdiği A ve C vitaminleriyle beraber protein, potasyum ve sodyum ile beraber yağ bakımından zengin olan bu balık ile beraber lezzetli bir seçim yapar, en iyi şekilde de sofralarınızı lezzetlendirmeyi başarabilirsiniz.