Çinli şirket, üniversitenin araştırma merkezine sızmakla suçlandı

Hong Kong’da insan haklarını, özgürlükleri ve hukukun üstünlüğünü desteklemek amacıyla kurulan Hong Kong Watch kampanya grubunun politika direktörü Johnny Patterson, şirketin merkeze sızmış göründüğü için üniversiteyi soruşturmaya çağırdı. Patterson, konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı: “Huawei’nin Çin hükümetiyle bağları sır değil. Görünüşe göre araştırma merkezine Huawei tarafından sızılmış; üniversite kesinlikle araştırmalı. Huawei ve Cambridge Üniversitesi arasındaki […]

 Çinli şirket, üniversitenin araştırma merkezine sızmakla suçlandı

13.09.2021 - 17:24

Güncelleme : 13.09.2021 - 17:24

Hong Kong’da insan haklarını, özgürlükleri ve hukukun üstünlüğünü desteklemek amacıyla kurulan Hong Kong Watch kampanya grubunun politika direktörü Johnny Patterson, şirketin merkeze sızmış göründüğü için üniversiteyi soruşturmaya çağırdı.

Patterson, konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı: “Huawei’nin Çin hükümetiyle bağları sır değil. Görünüşe göre araştırma merkezine Huawei tarafından sızılmış; üniversite kesinlikle araştırmalı. Huawei ve Cambridge Üniversitesi arasındaki yakın bağların ciddi ulusal güvenlik ve ahlaki sonuçları var.”

“İNGİLİZ ÜNİVERSİTELERİ ÇİN PARASINA BAĞIMLI”

İddialar, önde gelen 20 İngiliz üniversitesinin son yıllarda Huawei ve devlete ait Çinli şirketlerden toplu olarak 40 milyon sterlinden fazla fon kabul ettiklerinin ortaya çıkmasından sonra geldi. Hatta 2018’de Oxford Üniversitesi, artık Huawei’den fon kabul etmeyeceğini bildirmişti.

İngiltere Parlamentosu’nun Çin Karma Komisyonu üyesi ve iktidardaki Muhafazakar Parti’nin de eski liderlerinden milletvekili Iain Duncan Smith, İngiliz üniversitelerinin son yıllarda Çin parasına çok fazla bağımlı hale geldiğini söyledi: “Hükümetin, İngiltere’nin çeşitli kurum ve şirketlerde Çin’e bağımlılıkları hakkında acilen bir soruşturma başlatması gerekiyor.”

Çin Araştırma Grubu başkanı ve dışişleri seçim komitesi başkanı Tom Tugendhat ise şunları söyledi: “Kurumların paralarını nereden aldıkları konusunda çok dikkatli olmaları gerekiyor.”

ÜLKENİN 5G ALTYAPISINI SAĞLAYAMAYACAK

Huawei’nin, ulusal güvenlik ve Pekin ile iddia edilen bağlantıları hakkındaki endişeler nedeniyle İngiltere’nin 5G altyapısını sağlaması yasaklandı.