Ceza Davası Nedir?

Ceza davası, cumhuriyet savcılarınca yürütülen soruşturma sonunda hazırladıkları iddianame ile yeterli şüphe bulguları sonucunda kişilerin suç işlediğini, yargılamalarını yapılması için açmış oldukları kamu davalarıdır. Açılmış olan tüm ceza davaları kamu davası olarak görülmektedir. Ceza davaları, ağır ceza mahkemeleri ve asliye ceza mahkemelerinde görülmektedir. Suçun işleniş niteliği ve suç işleyen kişilerin durumlarına göre ceza davalarına bakan […]

 Ceza Davası Nedir?

01.11.2018 - 10:22

Güncelleme : 01.11.2018 - 10:22

Ceza davası, cumhuriyet savcılarınca yürütülen soruşturma sonunda hazırladıkları iddianame ile yeterli şüphe bulguları sonucunda kişilerin suç işlediğini, yargılamalarını yapılması için açmış oldukları kamu davalarıdır. Açılmış olan tüm ceza davaları kamu davası olarak görülmektedir. Ceza davaları, ağır ceza mahkemeleri ve asliye ceza mahkemelerinde görülmektedir. Suçun işleniş niteliği ve suç işleyen kişilerin durumlarına göre ceza davalarına bakan mahkemeler farklı olmaktadır. Bunlar, çocuk mahkemeleri, çocuk ağır ceza mahkemeleri, fikri ve sınai haklar ceza mahkemeleridir.

Dava Nasıl Açılır?

Ceza davalarının nasıl açılacağı işlenen suçun vasfına bağlıdır ve ceza hukuku düzenlemelerine göre yapılmaktadır. Davalar şikayete bağlı ve şikayete bağlı olmayan olarak ikiye ayrılabilir. Şikayete bağlı suçlarda, suçtan zarar gören kişinin şikayeti olmadıkça savcı ceza davası açamaz. Takibi şikayete bağlı olmayan tüm suçlarda savcı tarafından soruşturma başlatılır ve ceza davası açılabilir. Ceza davalarını savcılar hazırladıkları iddianame ile suç konusu ile ilgili yetkilendirilmiş ve görevli olan ceza mahkemelerine dosyayı gönderir.

Ceza Avukatı Nedir?

İnsanlar mahkemelik bir konuları olduğunda en iyi avukatı seçmeye çalışırlar. Ceza davalarında da başarılı olmuş, kendisini ispatlamış olan ceza avukatı kimse onu seçmek en doğru harekettir. İnsanlar davalarında haklı olduklarını düşünürler ve yargılama sonucunun kendi lehlerinde olmasını isterler. Ceza avukatları, ceza mahkemelerinde müvekkillerini en iyi şekilde savunarak, lehlerinde olan tüm delilleri mahkemeye sunmaya, aleyhlerine olan delilleri ise çürütmeye çalışırlar. İnsanlar davalarını kanabilmek için çevrelerinde en iyi avukatı araştırma yaparak doğru avukat ile iş yapmayı planlarlar. En iyi ceza avukatı, daha önce bakmış olduğu dosyalar sayesinde büyük tecrübeler kazanmış ve ne yapması gerektiğini bilen avukattır. En iyi avukat diye bir sıfatlandırma söz konusu değildir. Her avukatın en iyi olduğu bir dava türü mutlaka vardır.

aegeanlaw.com

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın