Canı gönülden tebrik ediyorum

Açılış törenlerine katılmak üzere Gaziantep’e gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Oğuzeli ilçesinde yapılan Biyogaz Santrali’nin açılış törenine katıldı. Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin son 5 yılda kent genelinde yaptığı yatırım ve hizmetleri anlatan slayt gösterisi ile başlayan programda Bakan Dönmez, büyük bir şaşkınlık yaşadı. Gösterimin ardından şaşkınlığını gizleyemeyen Bakan Dönmez, […]

 Canı gönülden tebrik ediyorum

25.02.2019 - 19:41

Güncelleme : 25.02.2019 - 19:41

Açılış törenlerine katılmak üzere Gaziantep’e gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Oğuzeli ilçesinde yapılan Biyogaz Santrali’nin açılış törenine katıldı. Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin son 5 yılda kent genelinde yaptığı yatırım ve hizmetleri anlatan slayt gösterisi ile başlayan programda Bakan Dönmez, büyük bir şaşkınlık yaşadı. Gösterimin ardından şaşkınlığını gizleyemeyen Bakan Dönmez, kürsüde yaptığı konuşmasında Fatma Şahin’e hitaben, “Hakikaten bir çoğunu ben de bilmiyordum Başkanım. Bunlar gerçek mi? Canlı gönülden tebrik ediyorum” dedi.

 

Yapılan tesis ile ilgili bilgi de veren Bakan Dönmez, “Ağırlıklı hayvansal atıklardan elde edilecek enerji ile bu tesisimizde 1 megavatlık bir elektrik enerjisi üretilecek. Tevzi çalışmaları ile birlikte 3-4 katına çıkarılacak. Kapasitesini 4-5 megavata kadar arttırma imkanı olduğunu öğrendik. Türkiye’de bu anlamda, modern ilk tesisin açılışını yapıyoruz” dedi.
Yerli ve yenilenebilir kaynaklara bu dönemde son derece önem verdiklerini de vurgulayan Dönmez, “Maalesef ülkemiz enerji kaynakları açısından kendisine yetebilen bir ülke değil. Ürettiğimiz elektriğin yaklaşık yarısını ithal kaynaklardan elde ediyoruz. Başta doğal gaz kömür olmak üzere. Diğer yarısını da yerli ve yenilenebilir. Yerli kaynaklarımız, kömür ve linyitten elde ediyoruz” dedi.

“YENİLENEBİLİR KAYNAKLARA İLGİ ARTIYOR”

Türkiye’de üretilen elektriğin yaklaşık olarak 3’te bir oranının yenilenebilir kaynaklarda üretildiğini de anlatan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, son dönemlerde yenilenebilir kaynaklara yönelimin artığını da kaydederek, “Yaklaşık 3’te bir oranında da yenilenebilir kaynaklardan, suyumuzdan, rüzgardan, güneşten biogazdan, jeotermal gibi çeşitli yenilenebilir, sıfır emisyon üreten, çevreye en az etkisi olan kaynaklardan üretiyoruz. Bunda da hiç şüphesiz, yenilenebilir enerji kaynağı kanunun çıkartılması ve teşvik verilmesinin etkisi büyük. Bir o kadar da yerel yöneticilerin bu işe sahip çıkmasının da büyük etkisi var” şeklinde konuştu.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın