Burun Ucu Estetiği Nedir?

  Burnumuz yüzümüzün genel görünümüne en çok etki eden organımızdır. Burun ucu ise burnun nasıl göründüğünü en çok belirleyen kısmıdır. Bu nedenle tüm burunda olmasa da burun ucunda yapılacak değişiklikler yüzün genel olarak görünüşünün değişmesini sağlar. Yüzümüzün sahip olduğu altın oran en güzel görünüme sahip kılar. Burnun dudak ile açısının değişmesi bizi yorgun, üzgün ve […]

 Burun Ucu Estetiği Nedir?

21.02.2018 - 22:31

Güncelleme : 21.02.2018 - 22:31

 

Burnumuz yüzümüzün genel görünümüne en çok etki eden organımızdır. Burun ucu ise burnun nasıl göründüğünü en çok belirleyen kısmıdır. Bu nedenle tüm burunda olmasa da burun ucunda yapılacak değişiklikler yüzün genel olarak görünüşünün değişmesini sağlar. Yüzümüzün sahip olduğu altın oran en güzel görünüme sahip kılar. Burnun dudak ile açısının değişmesi bizi yorgun, üzgün ve olduğumuzdan daha yaşlı gösterir. Burun ucu estetiği sınırlı alanda yapılan cerrahi müdahalelerdir. Birçok kişi rinoplasti için başvurduklarında asıl sebep burun ucu düşüklüğü olmaktadır. Op. Dr. Mustafa Ali Yanık bu yazımızda sizlerle burun ucu estetiği ile ilgili bilgiler paylaştı ve akıllara takılan sorulara yanıt verdi.

Burun Ucu Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun ucu estetiği ameliyatı sadece burun ucunda yer alan kıkırdakların düzeltilmesini amaçlayan bir ameliyattır. Ameliyat lokal anestezi altında gerçekleştirilmelidir ve ortalama 1 saat sürmektedir. Eğer ki burun ucunda kıkırdak eksikliği varsa bu kıkırdak grefti ile desteklenir ve burnun doğal bir görünüşe sahip olması amaçlanır. Burun cildi çok kalın olan insanlarda kısmi inceltmeler yapılmaktadır.

Op.Dr.Mustafa Ali Yanık operasyona başlamadan önce hastanın burnuyla ilgili şikayetlerini dinlediğini ve hangi probleme sahip olduğunu netleştirdiğini söyledi.  Burun yapısının doğru tayini burun ucu estetiği sonrası daha iyi bir sonuç için çok önemlidir. 3D görüntüleme sistemleri ile hastaya ameliyat sonrası burnunun nasıl olacağı gösterilir. Burnun yüksekliği, genişliği ve açıları yüz görünümünde önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle ameliyat öncesi ideal bir burun için bu ölçülerin iyi belirlenmesi gerekmektedir. Ameliyat sonrasında herhangi bir nefes alma problemi ile karşı karşıya gelinmez.

İyileşme Süreci Nasıldır?

Rinoplasti ameliyatı kadar zor bir ameliyat değildir. Bu nedenle de iyileşme süreci daha kısa ve daha hızlıdır. Hastalar burun ucu estetiği ameliyatı sonrası günlük yaşamlarına daha hızlı dönmek istiyorlarsa doktorlarının önerilerini mutlaka dikkate almalıdırlar. Op.Dr.Mustafa Ali Yanık Burun ucu estetiği ameliyatı sonrası iyileşme süreci şöyle anlattı;

  • Ameliyat sonrası hastalar hastaneden kalmaz aynı gün taburcu edilir.
  • Burun üzerine konan bantlar burun şeklinizin oturması için çok önemlidir. Bunlara zarar vermeden (bantlar ıslanmamalı ve çıkarılmamalıdır) 2-3 gün sonra normal yaşantınıza dönebilirsiniz.
  • Burun ucunuzun yeni şekli yaklaşık 6 ay içerisinde oluşur.
  • Burnunuzun üzerinde ki bantlar iyileşme sürecinize bağlı olarak ortalama 1 hafta içerisinde çıkarılır.
  • Ameliyat sonrasında genellikle şişlik, morluk ve ödem oluşmaz. Oluşursa da geçme süresi kısa olur.

Burnunuzun son şeklini alması için yeni dokuların oluşması gereklidir. Bu nedenle ameliyattan sonra özellikle 6 ay boyunca burnunuzu darbelere karşı korumalısınız.

Herkes Burun Ucu Estetiği Yaptırabilir Mi?

Burun ucu estetiği tek başına yaptırılabilen bir ameliyattır. Ancak ameliyat sonrasında burnun geri kalanı ile uyum sağlaması çok önemlidir. Burada da rinoplasti ameliyatında olduğu gibi ameliyat öncesi hasta ve doktor ilişkisi devreye girmektedir. Ameliyat öncesi şikayetlerin doğru belirlenmesi ve ameliyatın iyi planlanması önemli bir yere sahiptir. Op.Dr.Mustafa Ali Yanık eğer ki burun daha farklı problemlere de sahipse ameliyat sonrası istenilen sonucun elde edilemeyebileceği bilgisini de hastalara veriyor.

Burnun orta bölgesinde şikayetleri olan hastalar burun ucu estetiği yaptırdıklarında istedikleri sonucu alamayabilirler. Özellikle kemerli buruna sahip hastalarda sadece burun ucu estetiği tek başına yeterli olmaz. Sadece burun ucunda düzeltme yaptırmak isteyen hastaların burunlarının diğer kısımlarında herhangi bir şikayet veya problemleri olmaması gerekmektedir.

Hasta ve doktor arasında yapılan iyi değerlendirmeler sonucunda hastanın burun ucu estetiği mi yoksa burun estetiği mi yaptırmasına karar verilir. Op. Dr. Mustafa Ali Yanık her hastaya burun ucu estetiği ameliyatının yapılmasının doğru olmayacağını belirtti. Hastalar burunlarında daha farklı şikayetlere sahiplerse, sahip oldukları tüm şikayetleri ve burun ucu problemleri aynı operasyon ile giderilebilir.

Ameliyat süreci belirlenirken hastanın sahip olduğu kronik hastalıklar, kullandığı ilaçlar ve geçirdiği travmalar iyi değerlendirilmelidir. Hasta beklentilerini doktora oldukça net anlatmaya gayret etmelidir. Aksi halde ameliyat sonrası hayal kırıklıkları yaşanabilmektedir. Burun estetiği ameliyatları sadece görünüş olarak güzel buruna sahip olmayı değil aynı zamanda fonksiyonel olarak da en verimli buruna sahip olmayı sağlamaktadır. Ameliyatlar yüz oranı ve burnun kendi içerisinde sahip olduğu oran dikkate alınarak yapılmaktadır. Bu nedenle burun ucu estetiği her hasta için doğru operasyon değildir.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın