Bulaşık Makinesi Sepeti Düşüyor ve Ray Tutmuyor

Bulaşık makinesi kullanan çoğu kişinin en fazla şikayet ettiği konuların başında bulaşık makinesinin sepetinin düşmesi geliyor. Sultanbeyli Arçelik Servisi merkezimizde uzmanlarımıza bulaşık makinesi kullanıcılarından bu soru çok sık gelmektedir. Bulaşık makinesinin üst kısmında bulunan sepet sayesinde tabak gibi bulaşıklarınızı nizami bir şekilde yerleştirebilme ve iyi bir şekilde yıkanması sağlanır. Eğer makinenizdeki bu sepet düştüyse bulaşıklarınızın […]

 Bulaşık Makinesi Sepeti Düşüyor ve Ray Tutmuyor

10.09.2019 - 22:47

Güncelleme : 10.09.2019 - 22:47

Bulaşık makinesi kullanan çoğu kişinin en fazla şikayet ettiği konuların başında bulaşık makinesinin sepetinin düşmesi geliyor. Sultanbeyli Arçelik Servisi merkezimizde uzmanlarımıza bulaşık makinesi kullanıcılarından bu soru çok sık gelmektedir. Bulaşık makinesinin üst kısmında bulunan sepet sayesinde tabak gibi bulaşıklarınızı nizami bir şekilde yerleştirebilme ve iyi bir şekilde yıkanması sağlanır. Eğer makinenizdeki bu sepet düştüyse bulaşıklarınızın yerleşimini sağlayamayacağınızdan mutlaka gerekli olan onarım müdahalesinin yapılması gerekiyor. Çünkü sepet düştüğü zaman makinenin temel fonksiyonunu kullanabilmeniz mümkün olmaz.

Bulaşık Makinesi Sepeti Neden Düşer?

Bulaşık makinelerinde tabakları yerleştirdiğiniz özel bir sepet bulunur. Bu sepetin raylı sistemi sayesinde bulaşıklarınızı rahatça yerleştirmek için öne çıkartabilirsiniz. Bu sürgülü sistemi ile bulaşıklarınızı son derece rahat bir şekilde yerleştirebilir ve en iyi şekilde yıkanmasını sağlayabilirsiniz. Bulaşık makinenizin raylı sistemi olan sepetinin düşmesi genellikle raylı sistemindeki tekerleklerinin kırılmasından ya da tırnakların kırılmasından meydana gelebilmektedir. Ne kadar kaliteli olursa olsun zaman içerisindeki yıpranma ya da aşırı yüklenme gibi faktörler tırnak ya da tekerleklerin kırılmasına yol açar. Bu durumda makinenizin sepeti kullanılamaz duruma gelir.

Bulaşık Makinesi Sepeti Tırnak ve Tekerlekleri Nasıl Değiştirilir?

Kavacık Arçelik Servisi uzmanlarına göre bulaşık makinenizin sepetinin düşmesi iki nedenle meydana gelir. İlk ve en yaygın görülen olasılık ise makinenin sepetini taşıyan raylı sistemin ön ve arka kısmında bulunan tırnaklardır. Bu tırnaklar ray sisteminin belirli seviyeye kadar girmesini ve açılmasını sağlıyor. Yani sepeti öne çektiğinizde gelebileceği güvenli sınır bu tırnaklar sayesinde belli olur ve ilerisine geçmez. Ancak bu tırnakların kırılmış olması öne ya da arkaya doğru sürüşü hiç engelleyecek bir etken kalmadığından sepetin düşmesine neden olur. Bu tırnaklar basit bir şekilde yerinden sökülerek, yerine yenileri takılabilir. Bu şekilde sepetin düşmesine yol açan etken ortadan kaldırılabilir.

Göztepe Arçelik Servisi uzmanları bulaşık makinesi sepetinin aşırı yüklenmesi gibi nedenlerle meydana gelebilen raylı sistemin yürümesini sağlayan tekerleklerin kırılması durumunda da basit bir değişim işlemiyle çözüm sağlayabilir. Bulaşık makinesinin sepet ray sistemi tekerlekleri ve tırnakları çok basit bir şekilde değiştirilebildiği gibi oldukça ekonomiktir.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın