Bu Aylarda Sonbahar Depresyonuna Dikkat

Sonbahar aylarının hüzünlü günlerini yaşadığımız son zamanlarda psikologlar iç dünyamızı dış dünyaya uydurmamak konusunda bizleri uyarıyor. Sonbaharın gelmesiyle havaların kapanması, yaprakların sararıp dökülmesi ile hüzünlü bir hal alan mevsim nedeniyle bazı insanlarda da psikolojik olarak hüznün arttığını ve enerji kaybı yaşadıklarını belirten psikologlar insanların hayata tutunma gücünde azalma olduğunu dile getiriyorlar. Sonbahar depresyonu diye psikolojik […]

 Bu Aylarda Sonbahar Depresyonuna Dikkat

27.09.2016 - 12:43

Güncelleme : 27.09.2016 - 12:43

Sonbahar aylarının hüzünlü günlerini yaşadığımız son zamanlarda psikologlar iç dünyamızı dış dünyaya uydurmamak konusunda bizleri uyarıyor.

Sonbaharın gelmesiyle havaların kapanması, yaprakların sararıp dökülmesi ile hüzünlü bir hal alan mevsim nedeniyle bazı insanlarda da psikolojik olarak hüznün arttığını ve enerji kaybı yaşadıklarını belirten psikologlar insanların hayata tutunma gücünde azalma olduğunu dile getiriyorlar.

Sonbahar depresyonu diye psikolojik bir vaka olduğunu belirten uzmanlar, bu depresyonun en belirgin özelliğinin sık uyanma ve uyku bozukluğu olduğunu, uyandıktan sonra da yataktan kalkmak istememe olduğunu açıkladı. Kimi kişilerin sonbahar depresyonunda az yemek yediğini kimisinin de tam aksine çok yemek yemeye başladığını belirten uzmanlar enerji düşmesi ve mutsuzluk gibi belirtiler olduğunu dile getirdi. Durduk yere ağlama nöbetleri geçirilebileceğini ve bu ruh halinin kişiyi intihar düşüncesine sevk edeceğini açıklayan uzmanlar kişinin bu süreçte ailesi ile geçimsizlik yaşamaya başlayacağını belirtti.

Kadınlarda daha fazla görülen sonbahar depresyonunun ergenlik çağındaki gençlerde de sıklıkla görülmesinin nedeni olarak kış aylarında okul, dershane, sınav stresindeki gençlerin sorumluluklarının artması olarak gösterildi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın