Bolca Huzur: Kozak Yaylası

  Kozak Yaylası; akıllarda kurak bir şehir olarak yer eden İzmir’de, Bergama – Ayvalık arasında bulunmaktadır. Fıstık çamı ormanları ile etrafa çevrili, devasa bir yeşil alan olan Kozak Yaylası, ağaçların yapısı nedeni ile uçsuz bucaksız bir brokoli ormanına benzetilmektedir.   İlgili Haber Gmail tasarımı değişiyor Bir kısmı İzmir’e diğer kısmı Balıkesir’e bağlı olan Kozak Yaylası, […]

 Bolca Huzur: Kozak Yaylası

19.05.2021 - 10:50

Güncelleme : 19.05.2021 - 10:50

 

Kozak Yaylası; akıllarda kurak bir şehir olarak yer eden İzmir’de, Bergama – Ayvalık arasında bulunmaktadır. Fıstık çamı ormanları ile etrafa çevrili, devasa bir yeşil alan olan Kozak Yaylası, ağaçların yapısı nedeni ile uçsuz bucaksız bir brokoli ormanına benzetilmektedir.

 

Bir kısmı İzmir’e diğer kısmı Balıkesir’e bağlı olan Kozak Yaylası, araba ile seyahatte Bergama’ya yarım saat uzak mesafede bulunduğu için Bergama turlarına kolayca dahil edilebilen bir yerdir.

 

Ayvalık – İzmir gezisi yapanların da görmek istediği yerlerden biri olan Kozak Yaylası, Ayvalık’a ise sadece 40 dakikalık bir mesafede bulunmaktadır.

 

Kozak Yaylası’na Nasıl Gidilir?

İzmir’in Bergama ilçesi ve Balıkesir’in Ayvalık ilçesi arasında yer alan Kozak Yaylası’na hem Bergama ilçesinden hem de Ayvalık ilçesinden kolayca gidilebilmektedir.

Bergama’ya yarım saat uzaklıkta ve Ayvalık’a sadece 40 dakika uzaklıkta bulunan Kozak Yaylası’nı görmek isteyenler pek çok farklı gezisinde görülecek yerler arasına Kozak Yaylası’nı rahatlıkla ekleyebilmektedir.

 

Ayvalık – İzmir Karayolu üzerinden Kozak Yaylası’na giden köy yolunu takip ederek Kozak Yaylası’na kolayca ulaşmak mümkündür.

 

Kozak Yaylası Köyleri

Kozak Yaylası’nda, Kozak Köyleri adı ile bilinen 17 tane yayla köyü bulunmaktadır. Bu köyler aşağıdaki gibidir;

 

 • Okçular
 • Bağyüzü
 • Yukarıbey
 • Aşağıbey
 • Karaveliler
 • Kıranlı
 • Çamavlu
 • Güneşli
 • Göbeller
 • Terzihaliller
 • Kaplan
 • Hacıhamzalar
 • Aşağıcuma
 • Yukarıcuma
 • Ayvalar
 • Hisarköy
 • Demircidere

Türkiye’nin oksijen oranı en yüksel bölgeleri arasında yer alan Kozak Yaylası’nda, köylerdeki ortalama yaşam süresi Türkiye’deki ortalamanın da üzerindedir. Uzun yaşamın sırrını köylüler doğal ve sağlıklı beslenme, temiz hava ve stressiz yaşam olarak söylemektedir.

 

Çam fıstığı üretimi ile öne çıkan Kozak köylerinde meşhur fıstık helvasının tadına bakabilir, üretilen yerel ürünlerden satın alabilirsiniz. Kozak köylerinde üretilen yerel ürünler; Bergama tulum peyniri, üzüm pekmezi, Kozak elması, Kozak helvası, ev yapımı şarap, el dokuma halı ve kilimler şeklindedir.

 

Kozak köylerinde içerisinde kavrulmuş çam fıstıkları ile içilen çaylar ve misafire çayın yanında şeker yerine ikram edilen çam fıstıkları, çaya ağacın doğal çam sakızı kokusunu vererek daha rahatlamış ve huzurlu bir hale gelmesini sağlıyor.

Kozak köylerinin yanı sıra trekking yapmak, bisiklet sürmek ve doğa sporları ile ilgilenmek isteyenler için Kozak Yaylası’nın temiz havası ve muhteşem doğası son derece elverişlidir. Birçok kamp alanı bulunan Kozak Yaylası’na tercihe bağlı olarak günübirlik ya da kamp yapmak için gidilebilmektedir.

 

Gitmişken Aşıklar Şelalesi’ne Uğrayın!

Aşıklar Şelalesi; İzmir Dikili’de bulunan, İzmir içerisinde görülmesi gereken yerlerde en üst sırada yer alan yerlerdendir.

 

Yeşillikler ile dolu doğası, irili ufaklı mağaraları ve keyif veren yürüyüş yolları sayesinde doğa ile iç içe bir gün, bir tatil geçirmek isteyen herkes Aşıklar Şelalesi’ne gitmelidir.

 

İzmir Dikili’nin bilinen doğal güzelliklerinin yanı sıra Aşıklar Şelalesi, herkes tarafından bilinmemektedir. Bu nedenle, Aşıklar Şelalesi, Dikili’de saklı kalan doğal güzelliklerin arasında yer almaktadır.

 

Son derecede etkileyici manzarası ile Aşıklar Şelalesi, doğa ile iç içe vakit geçirmek isteyen kampçılar içinde uygun bir yerdir.

 

Aşıklar Şelalesi’ne çıkmak için 86 tane basamak çıkmak gerekmektedir. Bunun yanı sıra, şelalenin suyunun döküldüğü yerde küçük bir gölet oluşmuştur ve bu gölette balıklar ile tatlı su kaplumbağaları yaşamaktadır.

 

Aşıklar Şelalesi Nerede?

 

Dikili’nin Nebiler Köyü’nde bulunan Aşıklar Şelalesi, Kozak Yaylası’nı görmek için gidenler geçerken kesinlikle uğrayıp görmesi gereken yerler arasındadır. Dikili – Ayvalık Karayolu üzerinden ilerledikten sonra Nebiler – Gökçeağıl Köyü tabelasından sağa dönmek gerekmektedir. Sağa döndükten hemen sonra 3 kilometre sonra ise Aşıklar Şelalesi’nin tabelası görülmekte ve 800 metre daha yola devam ettikten sonra Aşıklar Şelalesi’ne ulaşılır.

 

Aşıklar Şelalesi’ni görmek isteyenler belirli bir giriş ücreti ödemelidirler. Özel mülke ait yerde bulunan Aşıklar Şelalesi’ni görmek için araç ile giriş ücreti 10 Türk Lirası’dır. İçerisinde bulunan restoran ve kafelerde vakit geçirebileceğiniz Aşıklar Şelalesi’ni görmek için her gün gidebilirsiniz.

 

Diğer yazılarımızı okumak için https://www.tatillideri.com/blog adresimize bekleriz. Keyifli okumalar dileriz. J