BM’ye tepkimizi yazılı olarak ilettik

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, katıldığı TRT canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. BM’nin PKK ile üyelerin bilgisi dışında anlaşma imzalamasına değinen Çavuşoğlu, “Yazılı tepkimizi ilettik. BM’nin bu tür terör örgütleriyle işbirliği içinde olmaması gerekiyor” dedi. İdlib’te sahadaki son duruma ilişkin bir soru üzerine Bakan Çavuşoğlu, Suriye’de siyasi sürecin ve bu konunun G20 Zirvesi’nde Rusya Devlet […]

 BM’ye tepkimizi yazılı olarak ilettik

04.07.2019 - 20:44

Güncelleme : 04.07.2019 - 20:44

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, katıldığı TRT canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

BM’nin PKK ile üyelerin bilgisi dışında anlaşma imzalamasına değinen Çavuşoğlu, “Yazılı tepkimizi ilettik. BM’nin bu tür terör örgütleriyle işbirliği içinde olmaması gerekiyor” dedi.

İdlib’te sahadaki son duruma ilişkin bir soru üzerine Bakan Çavuşoğlu, Suriye’de siyasi sürecin ve bu konunun G20 Zirvesi’nde Rusya Devlet Başkanı Putin ile de görüşüldüğünü vurguladı.

“RUSYA REJİMİ KONTROL ALTINDA TUTMALI”

Putin ile her zaman genel anlamda Suriye’ye dair konuların ele alındığını belirten Çavuşoğlu, “Anayasa komisyonunun kurulmasıyla ilgili Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen önümüzdeki günlerde Şam’a gidecek. Altı kişiyle ilgili bir anlaşmazlık vardı kendi aramızda, o konuda da sorun çözüldü görülüyor, ondan sonra anayasa komisyonunu kuracağız.” diye konuştu.

İdlib’de biraz daha sükunet olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“İdlib mutabakatı ve Türkiye ile Rusya arasında olan güven, Cumhurbaşkanımız Erdoğan ve Putin arasında görüşüldü. Tabii burada esas sorumluluk Rusya’da. Rusya’nın rejimi kontrol altında tutması gerekiyor. Bu saldırıların durması gerekiyor. Gerekli bilgileri de verdik, hastane, okullara ve sivillere yönelik saldırıların olduğunu. Rusya’nın kendi üsleriyle ilgili güvenlik endişeleri var ama esasen zaten bu konuda istihbaratlar ve askerler görüşüyorlar. Burada radikal gruplar var. Onların geleceği ne olacak, bunların hepsini biz Rusya ile İran’la veya diğer aktörlerle hepsini konuşuyoruz çünkü Suriye meselesi, yani İdlib kritik bir konu.”

Özellikle siyasi süreç ve insani durum açısından Suriye konusunun kritik olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, “Suriye konusunu tüm boyutlarıyla ele almazsak terörle mücadele dahil o zaman bir konuya odaklanırsak siyasi çözüm, Suriye’nin istikrarı ve özellikle toprak bütünlüğü çok önemli, zaafiyete düşmüş olabiliriz” değerlendirmesinde bulundu.

S-400 ALIMI VE F-35 PROGRAMI

Çavuşoğlu, Türkiye’nin Rusya’dan alacağı S-400 savunma sistemleri ve buna karşı ABD’nin olası yaptırımları hakkındaki soruyu yanıtlarken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasındaki görüşmeyi hatırlattı. Trump’ın açıklamalarını anımsatan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Trump’ın ikili görüşmede basının önünde bunu açıkça söylemesi önemliydi. Hatta bunu daha sonra düzenlediği basın toplantısında daha geniş şekilde vurgulaması önemliydi. Esasen Trump, herkesin önünde söylediği şeyi daha önceki ikili görüşmelerimizde Sayın Cumhurbaşkanımıza defalarca söylemişti. Telefon görüşmelerinde de Sayın Trump Türkiye’nin bir suçunun olmadığını, kendilerinin ama (Barack) Obama döneminin hatalarının olduğunu söylemiştir ama burada bir parantez açmak isterim. Trump iş başına geldiğinde de biz Patriot almak istediğimizi yazılı şekilde ABD’ye ilettik. Daha 6 ay önce, yaklaşık iki sene sonra bize bir cevap geldi yani bunu sadece Obama dönemine yıkmayalım. Doğru, Obama döneminde biz 10 sene almaya çalıştık, alamadık ama Trump’ın ilk iki senesinde de Patriot konusunda bize bir dönüş olmadı.”

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın