Bitcoin ( BTC ) Bozdurma , Bitcoin Nakite Çevirme Nasıl Yapılır ?

    Bitcoin Bozdurma işlemi yani bitcoin kullanıcılarının sahip oldukları bitcoin ( btc ) lerini gerçek hayatta kullanılabilen fiziksel paraya çevirme işlemidir. Bitcoin kullanıcıları ellerindeki kripto paraları, diğer bir çok ülkede olduğu gibi maalesef henüz direk banka’lar aracılığı ile nakit paraya çevirememektedir. Bunun sebebi kripto paraların henüz ülke yöntemimiz ve bankalar tarafından tanınamamış olmasıdır. Bu […]

 Bitcoin ( BTC ) Bozdurma , Bitcoin Nakite Çevirme Nasıl Yapılır ?

04.02.2018 - 13:55

Güncelleme : 04.02.2018 - 13:55

 

 

Bitcoin Bozdurma işlemi yani bitcoin kullanıcılarının sahip oldukları bitcoin ( btc ) lerini gerçek hayatta kullanılabilen fiziksel paraya çevirme işlemidir. Bitcoin kullanıcıları ellerindeki kripto paraları, diğer bir çok ülkede olduğu gibi maalesef henüz direk banka’lar aracılığı ile nakit paraya çevirememektedir. Bunun sebebi kripto paraların henüz ülke yöntemimiz ve bankalar tarafından tanınamamış olmasıdır. Bu sebep den ötürü kullanıcılar işlemlerini çeşitli Exchange yada Kripto para borsaları üzerinden gerçekleştirmektedirler.  Bu yazımızda sizlere çeşitli bitcoin bozdurma yöntemleri hakkında bilgilendirmeler yapacağız.

Bitcoin  ( Btc ) Bozdurma Yöntemleri ;

  • Banka aracılığı ile bitcoin bozdurma yöntemi ; Bu yöntem hali hazırda en yaygın olarak kullanılan bitcoin nakite çevirme yöntemidir. Bu yöntem de bitcoin kullanıcısı sahip olduğu bitcoin’i satın almak isteyen kişi yada firma ile görüşme sağlar. Anlaşılan kur üzerinden yapılacak ticaretin karşılığı olan TL, Usd yada Euro tutarı Alıcı tarafından satıcıya banka üzerinden Havale veya EFT olarak gönderilir. Bu işlemlerde Alıcının uygulama şeklinde göre ödeme masrafı olan Havale veya EFT tutarı ya alıcı tarafından karşılanır yada satıcı tarafından karşılanarak ödeme satıcının vermiş olduğu banka hesabına iletilir. Eğer alıcı ve satıcı aynı banka ile çalışıyor ise işlem HAVALE ile yapılır. Havale ile bitcoin bozdurma işlemi ortalama 5 dakika içerisinde tamamlanır. Eğer satıcı ile alıcı aynı banka ile çalışmıyor ise işlem EFT ile tamamlanır. Eft ile bitcoin bozdurma işlemi sadece mesai saatleri içerisinde yapılabilir. Bankalara bağlı olarak işlem süresi 30 dakika’ya kadar sürebilmektedir. Bunların yanı sora eğer satıcı yurtdışı kaynaklı bir banka kullanıyor ise ödeme Swift ile yapılır. Swift İle bitcoin bozdurma işlemi 48 saat kadar sürebilmektedir.
  • Elden yani nakit bitcoin bozdurma yöntemi ; Bu yöntem günümüzde genellikle yüklü miktarda bitcoin ( btc ) bozdurmak isteyen bitcoin satıcılarının kullandıkları bir yöntemdir, Bu seçeneğin kullanılmak istenmesindeki en büyük etken işlem güvenliğinin yanı sıra banka üzerinden yüksek miktarda transfer işlemi yapılmamak istenmesidir. Bunun sebebi ise bilindiği gibi ülkemizde banka aracılığı ile yapılan büyük tutardaki transfer işlemlerinin Merkez bankası tarafından yani devlet kanalları tarafından kontrol edilmesidir. Bilindiği üzere yapılan kripto para alışverişlerinde herhangi bir fatura yada fiş kesilememektedir. Bundan ötürü yüksek miktarlarda kripto para işlemleri elden yani nakit olarak yapılmaktadır. Yalnız bu konuda son zamanlarda ülkemizde yaşanan bazı tatsız hadiselerden ötürü kullanıcıların bu işlemi yaparken dikkatli olmalarını öneriyoruz, İşlem güvenliği açısından görüşmelerinizi sadece banka şubeleri içerisinde yapmanızı öneriyoruz, bu sayede yaşanan gasp ve benzeri olayların önüne geçebilirsiniz, Harici olarak yaşanan bazı sahte para vakalarının da önüne geçmiş olursunuz, Alıcının size verecek olduğu sizin de bulunduğunuz bir zamanda banka hesabından nakit olarak çekmesini isteyebilirsiniz. Bu şekilde sahte para ile ilgili bir sorun yaşamamış olursunuz.
  • Westen union aracılığı ile bitcoin bozdurma yöntemi ; Bu yöntem genellikle yurtdışı bir kişinin hesabına gönderilmek üzere yapılan bitcoin nakite çevirme işlemidir. WU ile yapılan işlemler anlık olarak gerçekleşmektedir ve ödemenin ilgili hesaba ulaşması ortalama 5 dakika sürmektedir. Bu yöntem banka hesabı kullanmak isteyen veya bulunmaya bir kişinin hesabına yapılacak olan ödemede yaygın olarak kullanılmaktadır. Lakin yapılacak işlem WU tarafından belirtilen ülkelere yapılabilmektedir ve işlem limitleri WU’nun belirlemiş olduğu limitler doğrultusunda yapılmaktadır.
  • Sanal para uygulamaları aracılığı ile yapılan bitcoin bozdurma yöntemi ; Bu yöntemin’de satıcı bozdurmak istediği bitcoin ( btc ) nin karşılığı olan tutarı kullanmış olduğu sanal para uygulaması ile talep edebilmektedir. En yöntemde en yaygın olarak kullanılan uygulamalar ( Paypal, İninal, Neteller, Webmoney, Ecopayz, Skrill, Perfetmoney vb. ) Bu yöntemi genellikle Banka hesabı bulunmaya yada kullanmak istemeyen yerli yada yabancı satıcılar kullanmaktadır. İşlemin tercih edilmesinin sebebi sanal para uygulamaları üzerinden yapılan gönderimlerin anlık olabilmesi ve düşük işlem ücreti bulunmasıdır.

Bitcoin bozdurma işlemi konusunda ayrıntılı bilgi almak ve hemen bitcoin bozdurmak için 7/24  web sitemizi ziyaret ederek ( Trcoins.com ) Sitemiz üzerindeki Canlı destek hattımıza bağlanarak konusunda profesyonel Satış Temsilcilerimiz ile görüşme sağlayabilirsiniz.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın