Beyaz Rusya’yı Keşfedin

Türkiye ve Beyaz Rusya arasında imzalanan (2.6.2014) seyahat protokolüne istinaden; özel (hizmet) pasaport, şahsi pasaport ve diplomatik pasaport ile vizesiz seyahat edilebilen Beyaz Rusya; tarihi dokusu ve renkli gece hayatından ötürü...

 Beyaz Rusya’yı Keşfedin

08.01.2018 - 13:34

Güncelleme : 08.01.2018 - 13:34

Türkiye ve Beyaz Rusya arasında imzalanan (2.6.2014) seyahat protokolüne istinaden; özel (hizmet) pasaport, şahsi pasaport ve diplomatik pasaport ile vizesiz seyahat edilebilen Beyaz Rusya; tarihi dokusu ve renkli gece hayatından ötürü, yurt dışı seyahatlerinin önemli rotalarından biri olarak dikkat çekiyor. Seyahat protokolüne uygun hareket eden ziyaretçilerin, herhangi bir olumsuz durum ile karşılamadığı Beyaz Rusya (Belarus) gezilerinde; 90 günlük konaklama süresini aşmayan ziyaretçiler için, sadece anlaşma protokolü hükümleri uygulanıyor.

Beyaz Rusya Anlaşma Protokolü Hükümleri

Belarus girişlerinin ardından, 5 gün içerisinde ikamet adreslerini (istisnası otel konaklamaları) yabancılar şubesine ileten ziyaretçiler; 90 günlük gezi süresi içinde, zorunlu ek uygulamalar ile karşılaşmıyor. Ülkeye giriş işlemlerinde; ziyaretçilerin yanında bulunan tutar konusunda, herhangi bir sınırlama bulunmuyor. Ancak çıkış işlemlerinde sorun yaşamak istemeyen ziyaretçilerin; 10.000 dolar ve üzerindeki tutarlar için, özel izin talebinde bulunmaları gerekiyor.

Beyaz Rusya Gezilmesi Gereken Yerler

Başkent Minsk başta olmak üzere, Brest, Gomel ve Grodno kentleri; Beyaz Rusya’da gezisinin, en önemli durakları olarak göze çarpıyor. II. Dünya Savaşı Müzesi, KGB (istihbarat birimi) Binası ve Gözyaşları Adası yapılarının görülmesi tavsiye edilen Beyaz Rusya gezileri için; Eylül-Nisan ayları arasındaki ziyaretlerde, hava koşullarına da ayrıca dikkat edilmesi gerekiyor.

http://www.beyazrusya.net/

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın