Bel Kalça Oranı Hesaplama Nedir?

  Vücudumuzun sağlığı için ve dış görünümümüzün güzelliğini sağlamak için vücudumuzun anatomisi büyük önem arz eder. Kimi kimseler fazla kilosu ya da fazla zayıflığı olmasa dahi vücut hatlarındaki oran sorunu nedeni ile çeşitli çözüm yolları arar. Bu tarz hesaplamalar yapılırken kas oranında çok yağ oranının hangi bölgede ne kadar fazla olduğu konusu incelenir. Yapılan araştırmalar […]

 Bel Kalça Oranı Hesaplama Nedir?

26.08.2021 - 11:14

Güncelleme : 26.08.2021 - 11:14

 

Vücudumuzun sağlığı için ve dış görünümümüzün güzelliğini sağlamak için vücudumuzun anatomisi büyük önem arz eder. Kimi kimseler fazla kilosu ya da fazla zayıflığı olmasa dahi vücut hatlarındaki oran sorunu nedeni ile çeşitli çözüm yolları arar.

Bu tarz hesaplamalar yapılırken kas oranında çok yağ oranının hangi bölgede ne kadar fazla olduğu konusu incelenir. Yapılan araştırmalar ve diyetisyen görüşleri neticesinde vücutta karın çevresinde olması gerektiğinden fazla biriken yağlar basen kalça ve bel oranını en fazla etkileyen bölgedir.

Fazla Yağ Oranının Zararları Nelerdir?

Bu yağ birikimleri dış görünüşü olumsuz etkilediği gibi aynı zamanda da sağlığı da olumsuz etkileyen etkenlerdir. Bel kalça oranının ölçülmesi şişmanlık hakkında daha net bilgiler vermesi nedeni ile şişmanlığa bağlı oluşan bir kronik hastalık var mı yok mu konusunda büyük bir etkendir.

https://www.mutluhamile.com/k/hamilelikte-cinsellik/

Özellikle vücut hatlarının güzel görünmesi konusunda hassasiyete sahip olan kadınlar ideal olan bel kalça oranını merak eder ve bu konu üzerine çeşitli araştırmalarda bulunur. Diyetisyen kontrollerine gider ve ideal ölçüye sahip olmak adına spora giderler.

Bel ölçünü yapacağınız zaman göbek deşiğinizin bulunduğu noktanın altından 5- cm altından ölçüm yapmaya başlamanız gerekir. Ölçtüğünüz ölçü aletinin doğru sonucu verebilmesi için teninize doğrudan temas etmesi gerekmektedir.

Kaynak: https://www.mutluhamile.com/bel-kalca-orani-hesaplama/

Kalça ölçümü yapacağınız zaman ise kalçanızın en dışarıda kalan kısmını baz alarak ölçüm yapmanız gerekir. Bu ölçümlerin ardından ideal olan ölçüm 80-82 cm olarak baz alınmaktadır. Eğer bu ölçüm 89-90 aralığında ise istenilen ölçüyü aşmış bulunmaktasınız demektir.

İdeal Bel Kalça Oranı Nasıldır?

İdeal olan bel kalça ölçümleri kadın ve erkek anatomisinin farklılığından dolayı değişkenlik gösterir. Kadınların bel kalça oranı hesaplandığı zaman 0,8 oranından daha aşağıda olması normal kabul edilirken erkeklerde ise bu oran 1’in altında olması durumunda normal kabul edilmektedir.

Fakat oranınız normal olsa daha herhangi bir sağlık problemi yaşamayacağınız anlamına gelmez. Bu sebepten dolayı bu ölçümler dışında rutin kontrollerinizi ihmal etmemeniz tavsiye edilir. Ve doktorun tavsiyelerine harfiyen uyulması gerekir.

Kaynak: https://www.mutluhamile.com