Başbakan Yıldırım Yeni Ekonomik Uygulamaları Açıkladı

Başbakan Binali Yıldırım dün akşam kameralar karşısına geçerek yeni ekonomik uygulamaları anlattı. Vatandaşı yakından ilgilendiren kredi kartı ve kredilerle ilgili düzenlemeler önemli gündem maddeleriydi. Daha önce gelen yasal düzenlemeyle beraber cep telefonlarına ve market alışverişlerine taksit kalkmış ve kredi kartıyla alınan diğer ürünlerde maksimum taksit sayısı 9 olarak belirlenmişti. Bu durumun nedeni olarak da artan […]

 Başbakan Yıldırım Yeni Ekonomik Uygulamaları Açıkladı

22.09.2016 - 8:06

Güncelleme : 22.09.2016 - 8:06

Başbakan Binali Yıldırım dün akşam kameralar karşısına geçerek yeni ekonomik uygulamaları anlattı. Vatandaşı yakından ilgilendiren kredi kartı ve kredilerle ilgili düzenlemeler önemli gündem maddeleriydi.

Daha önce gelen yasal düzenlemeyle beraber cep telefonlarına ve market alışverişlerine taksit kalkmış ve kredi kartıyla alınan diğer ürünlerde maksimum taksit sayısı 9 olarak belirlenmişti. Bu durumun nedeni olarak da artan kredi kartı mağduriyetleri gösterilmişti. Başbakan Yıldırım yaptığı açıklamada maksimum 9 olan taksit sayısının 12 aya çıkartıldığını ve 12 aydan daha fazla taksit yapılamayacağını belirtti.

Kredi kartı mağdurları için de yapılandırma olanağının geldiğini açıklayan Başbakan Yıldırım ödemede sıkıntı çeken vatandaşların yeniden yapılandırma yapabileceğini söyledi.

Bir diğer ekonomik düzenleme ise maksimum 36 ay olan tüketici kredilerinin 48 aya çıkartılması. Konut kredilerinde ise evin değerinin %75’i olan oran %80’e yükseltildi.

Kredi kartı limitinde maaşın 4 katı olarak belirlenen üst sınır ise minimum 5,200 TL olarak belirlendi.

Bir süredir basında market alışverişine taksit geleceği konusunda da açıklama yapan Yıldırım böyle bir düzenleme olmadığını söyledi.

Son olarak da bir önceki ekonomik düzenlemede kaldırılan cep telefonlarına taksit yeniden geliyor. Vatandaşlar artık cep telefonlarını maksimum 6 taksitle satın alabilecekler.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın