Bamya Nasıl Ayıklanır?

    Pişirme haliyle beraber kendini gösteren lezzetler arasında sebze yemeği denilince akla gelenlerden biri de her zaman bamyadır. Günümüz şartlarında bamya yemekleriyle beraber gününüzü şenlendirebilir, lezzetli hale getirebilirsiniz. Yeşil ve küçük halleriyle birlikte insanların çoğu zaman doğru temizlenemediği için sevemediği bamya ile ilgili olarak sizlere harikalar yaratmak istiyoruz. İlgili Haber DOĞUKAN ARSLAN KİMDİR?   […]

 Bamya Nasıl Ayıklanır?

17.05.2021 - 12:11

Güncelleme : 17.05.2021 - 12:11

 

 

Pişirme haliyle beraber kendini gösteren lezzetler arasında sebze yemeği denilince akla gelenlerden biri de her zaman bamyadır. Günümüz şartlarında bamya yemekleriyle beraber gününüzü şenlendirebilir, lezzetli hale getirebilirsiniz. Yeşil ve küçük halleriyle birlikte insanların çoğu zaman doğru temizlenemediği için sevemediği bamya ile ilgili olarak sizlere harikalar yaratmak istiyoruz.

 

Mutfağınızda güzel bir bamya yemeği yapmak isteyeceğiniz her zaman, aşağıdaki püf noktalarıyla beraber bamya nasıl temizlenir konusunda doğru mutfak bilgilerine sahip olabilecek, en iyi şekilde de doğru bamya ayıklama ile beraber işe başlayacaksınız. Bamya nasıl temizleneceğine dair öğreneceğiniz bu bilgiler sayesinde de harika lezzetleri kendinize katın.

 

Güzel bir yemek için sıra geldi pişirme aşamalarına… Ancak bunun için ayıklamak ve temizlemek önemlidir. Paket içerisinde bulunan bamyalar, sert müdahale etmeden güzelce temizlenmelidir. Suyun altında kirini ayıklamak için tazyikli su ile beraber temizleyebilir ve birkaç defa suyunu değiştirerek bu aşamayı geçebilirsiniz. Bamya nasıl yıkanır konusunda bilmeniz gereken en önemli şey, bamyayı sert şekilde sıkmamalı ya da içindeki lezzetli patlatmamalısınız.

 

Dikişi patlamaması gerektiği gibi keserken de buna dikkat edeceksiniz. Bamya ayıklama aşamasında sadece sapını bıçakla alacaksınız. Sapını keserken de oval şekilde ucunu almalı, koni şeklinde kesme işlemlerinizi yapmalısınız. Bu aşamada bıçak kullanacak olsanız da kafasını tamamen dümdüz kesmemelisiniz. Çünkü bu aşamada eğer tamamen keserseniz ve bamya patlarsa, yemek yaptığınızda da ne yazık ki salyası olan biçimde yemek yapmış olacağınızın farkına varmalısınız.

 

Bu nedenle kesme işini özenle yapmalı, bamya temizleme aşamasında da pişirilen bamyalar hemen salyalanmaması için doğrudan lezzeti içinde saklamalısınız. Böylelikle sapını kestiğiniz bamyanızın o kısmında da oval şekilde kesme işlemi yaparak daha lezzetli bir bamya pişirme tekniğinde de başarılı olabilirsiniz. Geri kalan her şey limon suyu ile birlikte tencerede bitecektir.

 

Çok iri olmayacak şekilde, olgun olmayan bamya tercih etmeye özen gösteriniz. Eğer imkânınız dahilinde seçimler olacaksa bu durumda da bamyaların her zaman için zamanı geçmeyen türlerini tercih edin. Normal boyutta olmasına, çok iri olmamasına dikkat ederseniz hem lezzetli hem de yırtılma sorunu olmayan pişirme işlemlerinde harika lezzetlere sahip şekilde bamya seçimlerinizi de yapabilir olursunuz.