Bakıma İhtiyacı Olanlar İçin Maaş

Ağır engelli raporu bulunan herkese artık devlet desteği olarak maaş ödemesi gerçekleşiyor. Ağır özürlü olup gerekli şartlar yerine getirildiği taktirde maaş bağlanıyor.

 Bakıma İhtiyacı Olanlar İçin Maaş

02.12.2017 - 13:56

Güncelleme : 02.12.2017 - 13:56

Ağır engelli raporu bulunan herkese artık devlet desteği olarak maaş ödemesi gerçekleşiyor. Ağır özürlü olup gerekli şartlar yerine getirildiği taktirde maaş bağlanıyor. Maaş bir nevi teşvik amaçlı bakılacak kişin mağdur olamaması adına verilmektedir.

Maaş Bağlanma Şartları

Evde bakım maaşı bağlanma kriterleri arasında tam teşekküllü bir hastaneden ağır özürlü raporu alınması gerekmektedir. Bu raporun ağır özürlü yazan kısmının işaretlenmesi gerekmektedir. Başkasının yardımı olmadan gündelik hayatına devam etmesi mümkün olmamalıdır. tuvalet, yemek, temizlik ihtiyaçlarını tek başına karşılaması mümkün olmamalıdır. Özürlünün ailesindeki gelirin kişi başına düşen gelir asgari ücretin 2/3 ünden daha az olmalıdır. Evde bakım parası almaya hak kazanan kişiler her ay bu parayı temin edebilmektedir.

Maaş Almak İçin Nereye Başvurulur

Özürlü kişin hayatını iademe ettirmesi çok zordur. Başkasının yardımı olmadan hayatlarını çok kolay iademe edemezler. Verilen bu maaşla daha iyi şartlarda bakılması hedeflenmektedir. Bu maaşı almak için Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine başvuru yapılabilir. Evde bakım maaşı yatan iller bu merkezlerden öğrenebilmek mümkün.

http://www.destekleme.gen.tr/

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın