Ayakkabı Üretimi

Ayakkabı Üretimi İnsanın temel gereksinimleri arasında yer alan giyinme ihtiyacının bir parçası olan ayakkabılar, çok eski çağlardan beri çeşitli malzemeler kullanılarak üretiliyor. Günümüze kadar ayakkabı üretimi teknolojilerinde yaşanan gelişmeler, bu noktada hem çeşitlenmenin hem de maliyetlerin azalmasının önünü açmıştır. Önceleri yalnızca elde imal edilen ayakkabılar, günümüzde çoğunlukla seri üretim yöntemi ile üretiliyor. Dünya nüfusunun hızlı […]

 Ayakkabı Üretimi

31.12.2021 - 11:46

Güncelleme : 31.12.2021 - 11:46

Ayakkabı Üretimi

İnsanın temel gereksinimleri arasında yer alan giyinme ihtiyacının bir parçası olan ayakkabılar, çok eski çağlardan beri çeşitli malzemeler kullanılarak üretiliyor. Günümüze kadar ayakkabı üretimi teknolojilerinde yaşanan gelişmeler, bu noktada hem çeşitlenmenin hem de maliyetlerin azalmasının önünü açmıştır. Önceleri yalnızca elde imal edilen ayakkabılar, günümüzde çoğunlukla seri üretim yöntemi ile üretiliyor. Dünya nüfusunun hızlı bir şekilde artması ve artan nüfusun taleplerinin de aynı oranda yükselmesi, geleneksel el ile ayakkabı üretiminin yüksek maliyetli bir iş haline gelmesine yol açtı. Yine de günümüzde yüksek kaliteli el işçiliğine dayalı ayakkabı üretimi yapan firmalar ve atölyeler bulabilmek mümkün.

Ayakkabı Üretiminde Kullanılan Malzemeler

Ayakkabı üretimi için kullanılan pek çok hammaddeden söz etmek mümkün. Ancak bu hammaddelerin önemli bir kısmı deri ya da derinin çeşitli işlemlerden geçirilmesi ile elde edilen ürünler. Hakiki deri, ayakkabı imalatında en çok kullanılan malzemelerden biri. Sahip olduğu özellikler ile sağladığı avantajlar, hakiki deri malzemenin tercih edilmesinin ana nedeni. Hava alan yapısı ile ayakların sağlığını koruması, ayağın şeklini alarak sıkma ya da bol gelme gibi durumları önlemesi, yağmurlu havalarda bile su geçirmemesi, ortopedik olarak daha rahat bir kullanım sunması, kullanım ömrünün uzun olması, darbelere ve aşınmalara karşı yüksek dirençliliği ve daha pek çok avantaj bu doğrultuda sayılabilir. Bununla birlikte, hakiki derinin pahalı bir malzeme olmasından dolayı suni deri kullanarak imal edilen ayakkabı modelleri de oldukça yaygın. Ancak bahsedilen avantajlardan hiçbiri suni deriler için geçerli değil. Avantajların aksine, suni deriden imal edilen ayakkabıların ömürlerinin kısa olması ve ayak sağlığını tehdit etmesi gibi çeşitli dezavantajlar da söz konusudur. Hakiki derinin yanı sıra, derinin işlenmesinden elde edilen süet ya da nubuk gibi malzemeler de ayakkabı imalatında önemli bir yere sahiptir.

Ayakkabı Üretim Aşamaları

Ayakkabı üretimi, birbirini takip eden aşamalardan oluşur. Bu aşamaların her biri, büyük hassasiyet gerektirir. İlk aşamada yapılacak ayakkabının tasarlanması ve buna uygun kalıp çıkarılması gerekir. Sonrasında ayakkabı üretimi için deriden ya da kullanılacak kumaştan, bu kalıba uygun taban ve saya kesimi yapılması gerekir. Bağcıklı olması düşünülen ayakkabılar için bağcıklar bu aşamada açılır. Ayakkabının sayası ile astarı birbirine dikilir. Bir sonraki aşamada iç ve dış astarlar ile ayakkabının tabanları hazırlanır. Saya ve iç taban birbirine tamamen oturuncaya kadar kalıpta bekletilir. Son aşamada ise topuk ve taban yastıkları yerleştirilir ve ayakkabı parlatılarak temizlenir. Günümüzde seri üretim yöntemi daha çok benimsendiği için, bu aşamaların pek çoğu hızlıca atlanır. Ancak elde ayakkabı imal edenler, halen daha bu aşamalar için fazlaca emek verir.

Ayakkabı Üretiminde Doğru Adres TetaShoes!

Günümüzde ayakkabı üretimi yapan çok sayıda firmadan söz edebilmek mümkün. Ancak her firmanın aynı kalitede ürün ortaya koyması olanaksız. Alınacak ayakkabının kaliteli ve uzun ömürlü olabilmesi adına doğru firma seçimi büyük öneme sahip. TetaShoes bu noktada ön plana çıkan markalardan biri. 3 kuşaktan beri İzmir’de ayakkabı üretimi yapan ve ürettiği ayakkabılar ile yurtdışında önemli bir yer edinmeyi başaran TetaShoes, şimdi de yüksek kaliteli el işçiliği ayakkabıları ile iç pazardaki müşterilerine hizmet veriyor. Ayakkabı imalatı için tamamen hakiki deri kullanan ve kaliteden asla taviz vermeyen TetaShoes, elde ürettiği ayakkabıları online alışveriş olanağı sayesinde Türkiye’nin dört bir yanına gönderiyor. Her zaman müşteri memnuniyetini ön planda tutan hizmet anlayışı ile TetaShoes, ayakkabıda kaliteden vazgeçemeyenler için doğru adres.