Ayak Sağlığı İçin Ne Tür Ayakkabılar Tercih Edilmeli

Ayaklarımız günlük hayatta iş yaparken neredeyse en çok yorulan organımızdır. Ayakların yorulmaması için pek çok çeşit ayakkabı tarzı üretilmektedir. Bu ayakkabı tarzı genel olarak spor ayakkabı türüdür. Bir numaralı olarak tercih edilen bu tür rahat yapısıyla kullanımı oldukça kolaydır. Kullanıcıların ikinci tercihi ise babet ayakkabılar olmaktadır. Son tercihleri ise terlik türünden yanadır. Tüm bu ayakkabı çeşitlerinin amacı ayak sağlığını korumak ve […]

 Ayak Sağlığı İçin Ne Tür Ayakkabılar Tercih Edilmeli

05.08.2020 - 10:41

Güncelleme : 20.08.2020 - 10:57

Ayaklarımız günlük hayatta iş yaparken neredeyse en çok yorulan organımızdır. Ayakların yorulmaması için pek çok çeşit ayakkabı tarzı üretilmektedir. Bu ayakkabı tarzı genel olarak spor ayakkabı türüdür. Bir numaralı olarak tercih edilen bu tür rahat yapısıyla kullanımı oldukça kolaydır. Kullanıcıların ikinci tercihi ise babet ayakkabılar olmaktadır. Son tercihleri ise terlik türünden yanadır. Tüm bu ayakkabı çeşitlerinin amacı ayak sağlığını korumak ve kullanıcıya rahat bir gün geçirtmektir. Lakin bu tarz ayakkabıları seçerken dikkatli olmamız gerekmektedir, yanlış seçim kötü ayak ağrılarına yol açabilir.

Doğru Ayakkabı Seçiminin Ayak Sağlığına Etkisi Nelerdir?

Ayakkabıların istediği rahatlığı ve kaliteyi kullanıcıya verebilmesi için doğru spor ayakkabı seçimi yapmak oldukça önemlidir. Doğru ayakkabı seçimi kişinin ayağını tanımasıyla olur örneğin eğer kişinin ayağı düztaban ise buna uygun tabanı olan ayakkabıları seçmelidir. Ya da ayak parmakları çok uzunsa ona uygun bir ayakkabı numarası seçilmelidir. Uzun ayağa bir iki numara da olsa küçük ayakkabı seçmek ayak sağlığına büyük oranda zarar vermekte, ayak parmakları içeride bükülmekte ve kişi doğru şekilde yere basamamaktadır. Bu durum kendisine zarar vermekle kalmayıp kişinin günlük ve iş hayatına da olumsuz yönde etki yapmaktadır.

Doğru Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Ayak sorunlarının yaşanmaması ve sağlıklı ayaklar için dikkat edilmesi gereken ilk unsur ayağa uygun numarada ayakkabı seçimi yapmaktır. Doğru numarada ayakkabı seçildiği takdirde eğer olağanüstü durumlar mevcut değilse ayakta şişlik oluşmaz veya kemik ağrılarına yol açılmaz. Bu sayede kullanıcı uzun süre ayakta durulan bir işte çalışıyorsa bile günü ağrısız bitirebilir. Doğru ayakkabı seçiminde ikinci unsur ise ayakkabı tabanının sert olmamasıdır. Sert olan ayakkabı tabanı her ne kadar rahat gibi görünse de rahat değildir, kullanıcı her adımında yürümekte zorlanır ve ayakkabı adeta beton etkisi yapar.

Ayak sağlığına uygun olan ayakkabıları gittiğimiz her yerde çanta ve birkaç aksesuarla kombin yapmak mümkündür. Bu tarz sağlığa zararı olmayan ve günlük hayata uyumlu ayakkabılara  https://www.inna.com.tr/  sitesinde rahatlıkla ulaşabilirsiniz.