Avrupa’ya bağlandı

TÜRKİYE enerji koridoru olma yolunda büyük bir adım attı. Türkiye’nin bölgesinde enerji geçiş güzergahı olmasında kritik rol oynayan ve Enerjinin İpek Yolu olarak adlandırılan Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) projesinde tarihi bir gün yaşandı. TANAP’ın Avrupa Bağlantısı’nın açılış töreni ile birlikte Azeri gazı Yunanistan sınırından geçerek hem Türkiye’nin hem de Avrupa’nın enerji arz […]

 Avrupa’ya bağlandı

02.12.2019 - 19:32

Güncelleme : 02.12.2019 - 19:32

TÜRKİYE enerji koridoru olma yolunda büyük bir adım attı. Türkiye’nin bölgesinde enerji geçiş güzergahı olmasında kritik rol oynayan ve Enerjinin İpek Yolu olarak adlandırılan Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) projesinde tarihi bir gün yaşandı. TANAP’ın Avrupa Bağlantısı’nın açılış töreni ile birlikte Azeri gazı Yunanistan sınırından geçerek hem Türkiye’nin hem de Avrupa’nın enerji arz güvenliğinde kilit bir role sahip olacak. Azeri gazı İpsala’dan geçerek Trans Adriyatik Boru Hattı (TAP) ile Avrupa’yı ısıtacak. Türkiye, yıllık ortalama 50 milyar metreküp doğalgaz tüketimi yaparken proje ile ilk etapta 6 milyar metreküplük kısım bu hattan karşılanacak. Zamanla bu kapasite ikiye katlanacak. Gaz verme töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “TANAP’ta 7.5 senelik uzun ve meşakkatli süreci başarı ile tamamladık. Bu adımları atarken bunun bir barış projesi olduğunu vurgulamam lazım. TANAP ülkelerimiz arasındaki köklü dostluğun ve barışın sembolüdür” dedi.

SINIRIN DİĞER TARAFINDA

Türkiye’nin bölgesel gerilimler ve sıcak çatışmalara rağmen projeyi hızla ilerlettiğini söyleyen Erdoğan, “Bugün itibari ile ülkemiz dev projenin kendi topraklarından geçen kısmını tamamladı. Biz üstümüze düşeni yaparak şimdi Avrupa’ya ilk gazı veriyoruz. TANAP ile ülkemizin enerji ihtiyacını garanti altına almanın yanında Avrupa’nın da enerji güvenliğini garanti altına almayı taahhüt ettik. Bundan sonra asıl sorumluluk sınırın öbür hattında. TAP’ın da 2020 yılı içinde tamamlanmasını bekliyoruz” diye konuştu.