Apple, Lightning Bağlantı Noktasını Değiştirmeyi Düşünüyor

Teknoloji dünyasının dev markası Apple, iPhone ve iPad cihazları hiçin Lightning bağlantı noktasını değiştirmeyi düşünüyor.

 Apple, Lightning Bağlantı Noktasını Değiştirmeyi Düşünüyor

09.03.2018 - 13:48

Güncelleme : 09.03.2018 - 13:48

Teknoloji dünyasının dev markası Apple, iPhone ve iPad cihazları hiçin Lightning bağlantı noktasını değiştirmeyi düşünüyor.

Apple, mevcut Lightning konnektör tasarımını sıvı geçirmez bir yapıda güncelleyebilir. Apple’ın yeni iPhone ve iPad’lerin fiziksel bağlantı yuvasını ve Lightning kablosunu suya dayanıklı şekilde yeniden tasarlayacağı söyleniyor. ABD Patent ve Marka Ofisi, Apple’ın sıvı geçirmez yapıda yeni iPhone ve iPad’lerin fiziksel bağlantı yuvası ile ilgili patent başvurusunu yayınladı.

ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi, Lightning konektörünün şeklini değiştiren bir çift Apple patent başvurusu yayınladı. Apple böylece iPhone gibi suya dayanıklı elektronik cihazların şarj edildikleri esnada su hasarına maruz kalma ihtimalini ortadan kaldırmak istiyor.

Lightning konektörü, 2012’den bu yana iPhone, iPad ve iPod touch’ı şarj etmek için standart bir port oldu ve milyarlarca cihaz tarafından kullanılıyor. Apple şimdi bu portun tasarımını değiştirebilir. Her iki patentin de arkasındaki ana fikir aynı: artan su direnci.

Apple’ın, iPhone gibi suya dayanıklı cihazların, şarj olurken ıslanırsa su hasarına maruz kalabileceği konusunda endişeleri var. Yeni bağlantı girişi, dar bir vakum contası oluşturmak için bir kama şekline geçerek, bir adım daha ileri gidiyor ve böylece su direnci arttırılıyor.

Yeni bağlantı kablosuyla iPhone’nuzu fişten çekme süreciniz de değişecek. Apple’ın önerdiği bir şey bunun telefondaki bir yazılım arabirimi aracılığıyla yapılması. Şöyle ki Apple, Lightning yuvasındaki vakumların iOS tarafından yönetileceğini belirtiyor. Kullanıcılar cihazlarını şarj kablosundan ayırmadan önce cihazlarının arayüzünden vakum sistemini devre dışı bırakması gerekebilir.

Apple’ın Lightning ile ileriye gidip gitmediğini görmek ilginç olaca. Ancak hem Apple Watch hem de iPhone artık kablosuz şarjı destekliyor. Apple belki de ileride Lightning’den de vazgeçerek kablosuz şarjı seçebilir.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın