Android Kullanıcılarına Sahte Uygulama İzni Tehlikesi

Dünyanın önemli bilişim şirketlerinden biri olarak bilinen Palo Alto Networks, henüz Android Oreo işletim sistemine sahip olmayan kullanıcıların, sahte uygulama izinleri nedeniyle tehlike altında olduklarını dile getirdi.

 Android Kullanıcılarına Sahte Uygulama İzni Tehlikesi

11.09.2017 - 20:08

Güncelleme : 11.09.2017 - 20:08

Dünyanın önemli bilişim şirketlerinden biri olarak bilinen Palo Alto Networks, henüz Android Oreo işletim sistemine sahip olmayan kullanıcıların, sahte uygulama izinleri nedeniyle tehlike altında olduklarını dile getirdi. Bu nedenle Android yazılımı güncel olmayan kullanıcıların, kötü amaçlı yazılımlar nedeniyle sorun yaşayabileceklerini belirten Palo Alto Networks, Android kullanıcılarına sahte sistem uyarı mesajı gönderildiğinin ve bu sayede dokümanlara erişildiğinin altını çizdi.

Siber saldırı kategorisinde ‘Overlay Attack’ olarak bilinen bu saldırı türü, kullanıcılara onaylanması gereken bir kutucuk göndererek, artık her türlü verilerinin ulaşılabilir hale gelmesine olanak tanıyor. Milyarlarca Android kullanıcısı bu siber saldırı tehlikesi altındayken, Andorid Oreo işletim sistemine sahip olan Android kullanıcılarının da bu tehlikeden etkilenmeyeceği belirtiliyor. Uzmanlar, bu saldırıdan yazılım güncelleme yapmadan kurtulabilmek için, Android kullanıcılarının bilmedikleri uygulamaları yüklememelerini ve çok dikkatli olmalarını öneriyor. Öte yandan uygulamaların alakasız veri izini istemesi durumunda, bu iznin verilmemesi ve uygulamanın derhal telefondan kaldırılması, diğer tedbirler olarak Android kullanıcılarının karşısına çıkıyor.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın