Anal Fissür Neden Oluşur?

Anal fissür hastalığı herkesin yaşabileceği bir hastalık türüdür. Makat çatlağı veya yırtığı olarak da bilinmektedir. Hastanede bu hastalığın tedavisi yeni şekilde yapılmaktadır. Bu hastalığın oluşmasına neden olan bazı faktörler bulunuyor. Bu faktörler şu şekildedir; Sürekli kabızlık yaşanması Sürekli ishal olmak Beslenmenin değiştirilmesi Devamlı dışkı yumuşatma Lösemi hastalıkları Bağışıklık sisteminin çökmesi Hamilelik dönemlerinde Makat çatlağı bu […]

 Anal Fissür Neden Oluşur?

27.11.2020 - 23:14

Güncelleme : 11.03.2021 - 10:54

Anal fissür hastalığı herkesin yaşabileceği bir hastalık türüdür. Makat çatlağı veya yırtığı olarak da bilinmektedir. Hastanede bu hastalığın tedavisi yeni şekilde yapılmaktadır. Bu hastalığın oluşmasına neden olan bazı faktörler bulunuyor. Bu faktörler şu şekildedir;

  • Sürekli kabızlık yaşanması
  • Sürekli ishal olmak
  • Beslenmenin değiştirilmesi
  • Devamlı dışkı yumuşatma
  • Lösemi hastalıkları
  • Bağışıklık sisteminin çökmesi
  • Hamilelik dönemlerinde

Makat çatlağı bu durumlar oluştuğunda yaşanabilir. Eğer bu durumları yaşıyorsanız doktora kendinizi muayene ettirmeniz gerekir. Kesin tanı konularak gerekli tedavi süreci başlatılacaktır. Aksatmadan bir an önce hastaneye gitmenizde fayda vardır. Bu belirtiler sonrasında hastalığın oluşumu gerçekleşerek, size sıkıntı yaşatabilir.

Fissür Tedavisi Nasıl Yapılıyor?

Fissür tedavisinde farklı yöntemler uygulanabiliyor. Tedavi süreci boyunca bu tekniklerden bazıları tercih ediliyor ve hasta üzerinde uygulanmaya başlanıyor. 2 farklı teknik bulunuyor. İlk teknik olarak açık teknik, dış makatta yapılan kesiyle bağırsak ayrımı yapılır. Daha sonra iç makat kası kesilir. Bu yöntem sfinkterotomi olarak bilinmektedir. Diğer bir teknik ise kapalı tekniktir. İç ve dış makat arasında bulunan bölgede bir kesi yapılır. Cerrahın el yardımlarıyla iç makat kasları kesilir. Makat çatlakları genellikle sert olan dışkıların anüsü yırtmasıyla meydana gelir. Tuvalet sırasında kendinizi zorlamak makat çatlağını oluşturacaktır. Fissür tedavisi ile bu rahatsızlıktan kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Makat Çatlağı Tedavisi Çok Kolay

Makat çatlağı tedavisi hızlı bir şekilde yapılabiliyor. Hastanede uygulanan en kolay tedavi yöntemleri arasında yer alıyor. Fissürektomi yöntemiyle doktorlar hastaları kısa süre bir içinde tedavi edebiliyor. Hastalar kısa süre içinde acı çekmeden tedavi olabiliyor. Sağlık sektöründe gelişmeler yaşandıkça tedaviler artık daha kolay bir hale getiriliyor. Hastanede kolay bir şekilde bu tedavi yöntemini uygulatabilirsiniz. Bu tedavi sizi hayatınızdan çok alıkoymadan hızlı bir şekilde gerçekleşebiliyor. Günlük yaşam kalitenizi hiçbir şekilde bozulmuyor ve hayatınıza kaldığınız yerden devam ediyorsunuz. Fakat cerrahi operasyonlar yapıldığında yaraların iyileşmesi durumu uzun sürdüğü için insanlar mağdur olabiliyor. Cerrahi operasyonlar her zaman ağrı ve acı yaşattığı için bu tedavi yöntemleri tercih ediliyor.