Almanya FETÖ’yü Himayesine Aldı

FETÖ‘nün 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yurt içinde ve yurt dışında FETÖ okullarına ve şirketlerine yönelik başlayan operasyonlara Almanya’dan tepki geldi. Türkiye’nin yurt dışındaki Gülen okullarına yönelik denetleme taleplerine Almanya tepki gösterdi. Stuttgart Başkonsolosluğu aracılığı ile eyaletteki Gülen okullarının denetlenmesi talebine eyaletin Başbakanı böyle bir şey yapmayacaklarını, talebin onlarca kanıta rağmen şüphe üzerine olduğunu belirtti. […]

 Almanya FETÖ’yü Himayesine Aldı

29.07.2016 - 11:18

Güncelleme : 29.07.2016 - 11:18

FETÖ‘nün 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yurt içinde ve yurt dışında FETÖ okullarına ve şirketlerine yönelik başlayan operasyonlara Almanya’dan tepki geldi.

Türkiye’nin yurt dışındaki Gülen okullarına yönelik denetleme taleplerine Almanya tepki gösterdi. Stuttgart Başkonsolosluğu aracılığı ile eyaletteki Gülen okullarının denetlenmesi talebine eyaletin Başbakanı böyle bir şey yapmayacaklarını, talebin onlarca kanıta rağmen şüphe üzerine olduğunu belirtti. Darbe girişiminin Gülen hareketiyle somut bağlantısı olmadığını iddia eden eyalet Başbakanı onlarca kanıtı ve bağlantıyı görmezden gelerek talebi olumsuz karşıladı.

Yeşiller Partisi’nin Türk kökenli eş başkanı Cem Özdemir de bu talebi eleştiren açıklamalarda bulundu.

Almanya’nın Sosyal Demokrat Partisi Genel Sekreteri, kamu ve askeriyede başlayan tasfiyeleri de eleştiren açıklamalarda bulundu. Tasfiye edilen bu isimlerin Fethullahçı Terör Örgütü üyesi olmasını ve kanlı bir darbe girişimine kalkışmalarını görmezden gelerek yorumlar yapan Genel Sekreter, Türkiye’deki tutuklamaların da Avrupa Konseyi kurallarına aykırı olduğunu ve Konsey’in Türkiye’ye gözlemci göndermesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Almanya’da bunlar olurken Amerikalı üst düzey bir askeri yetkilinin muhattaplarımız şu an cezaevinde açıklaması da darbedeki Amerikan parmağını da gözler önüne serdi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın