AB devreye girdi, NATO güçleri sınıra konuşlandı

Kosova ile Sırbistan arasında, araçların sınır geçişiyle ilgili yaşanan “plaka” krizinde AB devreye girmiş, Belçika’nın başkenti Brüksel’de iki ülke temsilcileri ve AB yetkilileri arasında 2 gün süren müzakereler sonucunda anlaşma sağlanmıştı. Kosova-Sırbistan arasındaki 12 gün süren gerginliğin ardından Brüksel’de araç plakalarına yönelik varılan anlaşma uygulanmaya başladı. İlgili Haber Gmail tasarımı değişiyor BAZI SIRPLAR SINIRDAN GERİ […]

 AB devreye girdi, NATO güçleri sınıra konuşlandı

01.10.2021 - 20:34

Güncelleme : 02.10.2021 - 20:36

Kosova ile Sırbistan arasında, araçların sınır geçişiyle ilgili yaşanan “plaka” krizinde AB devreye girmiş, Belçika’nın başkenti Brüksel’de iki ülke temsilcileri ve AB yetkilileri arasında 2 gün süren müzakereler sonucunda anlaşma sağlanmıştı.

Kosova-Sırbistan arasındaki 12 gün süren gerginliğin ardından Brüksel’de araç plakalarına yönelik varılan anlaşma uygulanmaya başladı.

BAZI SIRPLAR SINIRDAN GERİ ÇEKİLMEK İSTEMEDİ

Kosova sınıra yolladığı özel polis birimlerini geri çekerken, Sırplar ise kamyonlarla kurdukları barikatları kaldırdı. Çekilme süreci gergin geçerken, Sırplardan oluşan yöre halkının bir kamyonun sınırdan çekilmesine karşı çıkması üzerine Kosova özel polis birimleri sınıra geri geldi.

Kosova’daki NATO Barış Gücü’nün (KFOR) katılımıyla bir kaç saat süren görüşmelerin ardından son kamyon da bölgeden ayrıldı, ardından tam çekilme sağlandı.

NATO GÜÇLERİ SINIRA KONUŞLANDI

Brüksel’de varılan anlaşma uyarınca, KFOR birlikleri sabah saatlerinde Jarinje ve Brnjak sınır kapılarının bulunduğu bölgede farklı noktalara konuşlanarak, bölgeyi helikopterlerle gözlemledi.