45 Yıldır Neden Kimse Ay’a Gitmedi

Bundan 45 yıl önce gerçekleşen 12 astronotun Ay yüzeyine ayak basması olayı, NASA’nın en büyük başarılarından biri olarak görülüyor. Peki, 1972 yılında yaşanan bu dev gelişmenin ardından, neden başka kimse Ay’a gitmedi? NASA Ay programlarını bir şekilde sürdürebilir mi? Neden NASA Ay yolculuğu defterini bir türlü açamıyor? 1972’de Ay’a giden astronotlar taş örnekleri toplamış, fotoğraflar […]

 45 Yıldır Neden Kimse Ay’a Gitmedi

16.07.2018 - 23:35

Güncelleme : 16.07.2018 - 23:35

Bundan 45 yıl önce gerçekleşen 12 astronotun Ay yüzeyine ayak basması olayı, NASA’nın en büyük başarılarından biri olarak görülüyor. Peki, 1972 yılında yaşanan bu dev gelişmenin ardından, neden başka kimse Ay’a gitmedi? NASA Ay programlarını bir şekilde sürdürebilir mi?
Neden NASA Ay yolculuğu defterini bir türlü açamıyor?
1972’de Ay’a giden astronotlar taş örnekleri toplamış, fotoğraflar çekmiş, deneyler gerçekleştirmiş ve uydu yüzeyine birkaç bayrak dikerek eve dönmüşlerdi. Apollo 17’nin ardından bu ilgi çekici uydu üzerinde yeni çalışmalar yapılması planlanmış olsa da, bir daha kimse Ay yüzeyine çıkmadı.

Bugün Mars’ta koloni kurmak, Güneş Sistemi’nin ötesine geçmek ve daha birçok yıldızlar arası proje üzerinde çalışmalar devam etse de, Ay olduğu yerde bırakılmış durumda. Bunun en büyük sebeplerinden biri doğal olarak projenin ciddi maliyetler içeriyor olması.

NASA için 2017 yılında açıklanan bütçe 19.5 milyar dolardı ve bu rakamın 2019’da 19.90 milyar dolara çıkması bekleniyor. NASA’nın bütçesi yıllar boyu kesilerek en sonunda şimdiki haline gelmiş durumda. Donald Trump‘ın da bu yönde beklenen hamleleri yapmaması NASA’yı ciddi bir darboğaza sürüklüyor.

NASA 2005’te Aya Dönüş programı ile yeni bir serüvene atılmak istiyordu ama böyle bir projenin maliyeti o gün için 104 milyar dolardı. Bugünün parasıyla bu rakam 133 milyar dolara kadar çıkıyor. Apollo 17’yi Ay yüzeyine indirmenin bugünkü maliyetinin 120 milyar dolar olduğu düşünülünce, NASA’nın kendisine verilen federal bütçeyle hedeflerini gerçekleştirmesi çok zor görünüyor.

Geçen yıllar içinde NASA’nın bütçesi sürekli düşürülürken, Amerika ordusu için her yıl 600 milyar dolar harcanıyor. Amerika’nın nükleer silahlara yaptığı yatırımsa tek başına 1.7 trilyon doları aşmış durumda. Apollo 7 astronotlarından biri olan Walter Cunningham iç karartan bu senaryo için şunları söyledi:

“NASA’nın bütçesi uzay için konuştuğumuz birçok şeyi yapmak için çok ama çok düşük seviyede.”

Zaten bu yüzden SpaceX gibi özel şirketler şu anda uzay araştırmalarında başı çekiyorlar. Eski astronotlara göre, ABD hükumeti savaş üzerine o kadar çok yatırım yapıyor ki, NASA’yı artık üvey evlat gibi görüyorlar. Trump uzay programının yeniden başlatılacağını kameralar önünde duyurmuş ve şov yapmış olabilir ama açıklanan bütçeler Tpump’ın söyledikleriyle kesinlikle uyuşmuyor.

 

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın