3. Havalimanında Bizi Neler Bekliyor

Tamamlandığında dünyanın sıfırdan inşa edilen en büyük havalimanı olacak İstanbul Yeni Havalimanı üstün teknolojilerle tüm dünyaya kapılarını açıyor.

 3. Havalimanında Bizi Neler Bekliyor

04.10.2018 - 15:25

Güncelleme : 04.10.2018 - 15:25

Tamamlandığında dünyanın sıfırdan inşa edilen en büyük havalimanı olacak İstanbul Yeni Havalimanı üstün teknolojilerle tüm dünyaya kapılarını açıyor.

İstanbul Yeni Havalimanı’nda 3 adet veri merkezi (data center), 102 adet entegre sistem, 467 adet sunucu, 780 telekomünikasyon odası, 3257 adet kartlı geçiş noktası, 3267 uçuş bilgi monitörü, 4549 destek verilen bilgisayar, 9000 adet güvenlik kamerası mevcut olacak.

Havalimanı bünyesinde 20 milyon GB’lık data alanı olacak. Yani ortalama bir şehirde bulunan 80 bin network portu kadar bir porta sahip olacak.

Havalimanında bulunan fiber kablo uzunluğu ise İstanbul- Berlin arasındaki 1700 km’ye eşit.

Bunun yanı sıra İstanbul Yeni Delhi arasındaki 4500 km uzunluğunda bakır kablolama, havalimanının özellikleri arasında yer alıyor.

İGA Havalimanı İşletmesi tarafından kurulan İGA Bilişim, İstanbul Yeni Havalimanı’nın tüm teknolojik altyapısını ve bilişim hizmetlerini sağlayacak, bu hizmet dünya çapında alanında verilen en büyük hizmet niteliğinde olacak.

Toplam 780 kişilik bir ekip ile havalimanının, altyapı, güvenlik, havacılık, iş uygulamaları ve yazılım geliştirme gibi 5 ana sisteminden sorumlu olacak olan İGA Bilişim, yerli mühendislerin geliştirdiği milli sistemler kullanılacak.

Yüzde yüz yerli ve milli kaynaklar ile kurulan İGA Bilişim şirketi İstanbul Yeni Havalimanı ile dünyanın en büyük havalimanının tasarım, kurulum, entegrasyon ve devreye alma işlemlerini gerçekleştirecek.

İGA Bilişim 100’ün üzerinde çalışan ve alt yüklenicilerle beraber toplam 780 kişiden oluşan ekibi ile İstanbul Yeni Havalimanı’nın altyapı, güvenlik, havacılık, iş uygulamaları ve yazılım geliştirme gibi beş ana sisteminden sorumlu olacak.

Mühendisler tarafından geliştirilen, yolcuların  kaliteli vakit geçirmesi için düşünülmüş hızlı geçiş sistemleri, ücretsiz internet, dinamik bekleme süreleri bildirimleri, akıllı otopark sistemleri, yeni nesil sadakat yönetimi sistemleri, kayıp eşya yazılımı, apron kartı başvuru portalı gibi uygulamalar da ilk defa kullanılacak.

İstanbul Yeni Havalimanı’yla ilgili diğer çarpıcı bilgilere gelince: Yaklaşık olarak 150 milyon yolcu kapasitesi bulunmakta.

Tamamlandığında yaklaşık olarak her piste saatte 19 iniş veya kalkış yapılacak.

Hava limanındaki apron kapasitesi 500 uçaktan oluşuyor.

Günümüzün en büyük uçaklarından Airbus A380 ve Boing 737-800 gibi uçakların rahat bir şekilde iniş kalkışı mümkün olacak.

Toplam alanı 76,2 kilometrekaredir.

Metronun havalimanına 2020 yılında gelmesi beklenirken; bağlantı yollarının inşası konusunda çalışmalar son sürat devam ediyor.

 

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın