2019’un En Çok Tercih Edilen Kahveleri

Kahve ünümüzde en çok tüketilen, lezzetli içeceklerden biri olarak hayatımızda kalıcı bir yere sahip. Ancak her sene kahve alışkanlıkları gelişmeye ve değişmeye de devam ediyor. Bundan dolayı da 2019 senesinde en çok tercih edilen kahve çeşidi espresso olarak yerini koruyor. Farklı aromalar farklı notaları deneyimlemek için farklı ülkelerin kahve çekirdeklerini denemeniz gerekmektedir. Meyvemsi, topraksı ya […]

 2019’un En Çok Tercih Edilen Kahveleri

03.12.2019 - 18:55

Güncelleme : 03.12.2019 - 18:55

Kahve ünümüzde en çok tüketilen, lezzetli içeceklerden biri olarak hayatımızda kalıcı bir yere sahip. Ancak her sene kahve alışkanlıkları gelişmeye ve değişmeye de devam ediyor. Bundan dolayı da 2019 senesinde en çok tercih edilen kahve çeşidi espresso olarak yerini koruyor. Farklı aromalar farklı notaları deneyimlemek için farklı ülkelerin kahve çekirdeklerini denemeniz gerekmektedir. Meyvemsi, topraksı ya da baharatlı çekirdeklerin tatları da farklı olmaktadır.

Filtre Kahve

Filtre kahve de tıpkı espresso da olduğu gibi farklı aromatik özelliklerde yetişmektedir. Öte yandan farklı kahve çekirdekleri ile içim özellikleri de değişmektedir. Kahve çeşitleri günümüzde birçok farklı damak zevkine uygun olarak, farklı aroma ve farklı özelliklerde, farklı ülkelerde imal edilir. Kahve çekirdeklerin tamamı kökboyasıgiller olan, rubiaceae familyasına ait bit bitki çekirdeği olarak tanımlanabilir. Bu sebeple de temelde kahve çekirdekleri, bitkinin meyvesidir. Günümüzde kahve çeşitleri oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Bundan dolayı da Afrika ve Asya’da da çeşitli çekirdek kahve çeşitleri de üretilmektedir. Genel itibari ile filtre kahve çeşitleri için basınçlı bir hazırlama yöntemi kullanılması söz konusu değildir. Bu özelliği ile kahvenin harmanı yani blendi saklanmış muhafaza edilmiş olur.  Filtre kahveler iki yöntemle yapılmaktadır. Bunlardan ilki; filtre kahve makinesi ile yapılan kahve çeşitleri olmaktadır. Bunun dışında filtre kahve çeşitleri arasından en sevilenleri Goppion Nativo olarak ön plana çıkmaktadır. Bu kahve çeşidi Orta ve Güney Amerika’da organik tarım yöntemiyle elde edilen kahve çeşidi olmaktadır. Özenle ve titizlikle seçilmiş 100% arabica kahve çekirdeklerinin tatlı, yoğun aromatik lezzetli ve çok düşük kafein içeren bir karışım olmasıyla oldukça aromatik tatlara ev sahipliği yapmaktadır. Espresso Perfetto olarak sitemiz üzerinden günlük ve taze olarak kavrulan/paketlenen tüm farklı kahve çekirdeklerini inceleyebilirsiniz.

Espresso

Espresso kahve çekirdeğiçeşitleri de oldukça zengindir. Kahvelerin yetiştiği bölgeler, iklim özellikleri ya da toprak özellikleri de kahvenin tadını direkt olarak etkileyen en önemli unsurlar olmaktadır. Tropik iklimlerde yetişen kahveler genel olarak meyvemsi yapıya sahiptir. Özellikle yüksek rakım ve tropik iklimde yetişen kahve çekirdeklerinin tat ve lezzetini ise rüzgar, güneş ve çevrede yetişen diğer meyve ve sebze tarım bölgeleri değişmektedir. Bu kahve çeşitleri özellikle daha meyveli ve çiçeğimsi bir aromalar ile ön plana çıkmaktadır. Bu sebeple de yumuşak kahve içmek isteyenler ilk olarak Etiyopya kahveyi deneyimleyebilir.  Kenya’da üretilen kahve çekirdekleri ise meyve ve asidite oranı bakımından yüksek özelliğe sahiptir.