13 cüce galakside, büyük kütleli kara delikler keşfedildi.

Samanyolu’ndan 100 kat daha az kütleye sahip olan bu cüce galaksiler, büyük kütleli kara deliklere ev sahipliği yaptığı bilinen en küçük galaksiler arasına girdi. Keşfedilen kara deliklerin Güneş’ten yaklaşık 400.000 kat fazla kütleye sahip olduklarını tahmin ediliyor. Phys.org’da yer alan haberde, keşfi yapan araştırma ekibinde yer alan astronom Amy Reines (Montana Üniversitesi, ABD), bu kara […]

 13 cüce galakside, büyük kütleli kara delikler keşfedildi.

07.01.2020 - 13:24

Güncelleme : 07.01.2020 - 13:25

Samanyolu’ndan 100 kat daha az kütleye sahip olan bu cüce galaksiler, büyük kütleli kara deliklere ev sahipliği yaptığı bilinen en küçük galaksiler arasına girdi. Keşfedilen kara deliklerin Güneş’ten yaklaşık 400.000 kat fazla kütleye sahip olduklarını tahmin ediliyor.

Phys.org’da yer alan haberde, keşfi yapan araştırma ekibinde yer alan astronom Amy Reines (Montana Üniversitesi, ABD), bu kara delikler ve cüce galaksiler üzerindeki çalışmaların, Evrenin başlangıcındaki benzer kara deliklerin nasıl ortaya çıktığına, büyüdüğüne ve daha büyük galaksilerde gördüğümüz süper kütleli kara delikleri nasıl oluşturduklarına dair bilgi sağlayacığı ifade ediyor.