1 paket sigarayı 6.5 liraya düşürebilirler.

AKP’nin seçimlerde tiryakilerin oyunu alabilmek için sigara üzerindeki asgari maktu vergiyi sıfırlaması 8 liralık sigarada en az 1.5 liralık indirim imkanı yarattı. İndirim yasağından kurtulan firmalar, halen 8 liraya sattıkları 1 paket sigarayı örneğin 6.5 liraya düşürmeleri halinde hiçbir gelir kaybına uğramayacak. İktidarın geçen hafta sürpriz bir şekilde sigara üzerindeki Özel Tüketim Vergisi’nde (ÖTV) yaptığı […]

 1 paket sigarayı 6.5 liraya düşürebilirler.

09.01.2019 - 7:30

Güncelleme : 09.01.2019 - 7:30

AKP’nin seçimlerde tiryakilerin oyunu alabilmek için sigara üzerindeki asgari maktu vergiyi sıfırlaması 8 liralık sigarada en az 1.5 liralık indirim imkanı yarattı. İndirim yasağından kurtulan firmalar, halen 8 liraya sattıkları 1 paket sigarayı örneğin 6.5 liraya düşürmeleri halinde hiçbir gelir kaybına uğramayacak.

İktidarın geçen hafta sürpriz bir şekilde sigara üzerindeki Özel Tüketim Vergisi’nde (ÖTV) yaptığı değişikliğin satış fiyatlarını nasıl etkileyebileceğine ilişkin teknik hesaplamalar netleşmeye başladı. ÖTV’de yapılan değişiklikle nispi ÖTV yüzde 63’ten yüzde 67’ye yükseltilmiş, buna karşılık tane başına 28 kuruş, paket başına alınan 5.6 liralık asgari maktu vergi sıfırlanmıştı. Bu değişiklikle halen 8.5 lira ve daha üzerinde satılan tüm sigaraların vergi yükü arttı. Ancak 5.6 liralık alt limit kaldırıldığı için firmaların pahalı sigara satıp devlete daha fazla vergi kazandırma zorunlulukları sona erdi. Dolayısıyla isteyen firma pahalı sigaralar yerine daha ucuz sigaraların üretimine ağırlık verip zam baskısından da kurtulabilecek.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın