Xiaomi’den süper hızlı şarj teknolojisi

Son yıllarda teknolojinin hızlı ilerleyişi, akıllı telefon dünyasında da gelişmeler yaşanmasına vesile oluyor. Öyle ki bu gelişmelerden en önemlisi ise akıllı telefonların şarj teknolojilerinde yaşanıyor. Hızlı şarj teknolojisi her ne kadar gelişiyor olsa da pil dünyası bu gelişime ayak uydurmakta biraz zorlanıyor. Hal böyle olunca oldukça kısa sürelere inmesi istenen şarj süreleri için çözüm, şarj […]

 Xiaomi’den süper hızlı şarj teknolojisi

15.02.2022 - 11:18

Güncelleme : 15.02.2022 - 11:18

Son yıllarda teknolojinin hızlı ilerleyişi, akıllı telefon dünyasında da gelişmeler yaşanmasına vesile oluyor. Öyle ki bu gelişmelerden en önemlisi ise akıllı telefonların şarj teknolojilerinde yaşanıyor. Hızlı şarj teknolojisi her ne kadar gelişiyor olsa da pil dünyası bu gelişime ayak uydurmakta biraz zorlanıyor. Hal böyle olunca oldukça kısa sürelere inmesi istenen şarj süreleri için çözüm, şarj cihazlarının kapasitelerini yükseltmek oluyor.

Akıllı telefon dünyası ilk olarak 2015’te 100W hızlı şarj ile tanışmıştı.2021’de ise bu teknoloji, Redmi Note 11 Pro Plus ve Xiaomi Mix 4‘deki 120W ile devam etti. Geçtiğimiz yılı Temmuz uzayında OPPO, 125W süper şarjı tanıtmıştı. Şimdi ise Xiaomi, devrim niteliğindeki 150 W hızlı şarjı test etmeye başladı. Gelen bilgilere göre şirket, en kısa sürede seri üretime geçmek istiyor.

Şarj sürelerinin kısalması, elbette akıllı telefon kullanıcıları için olumlu bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bir diğer yandan pil sağlığına olabilecek etkileri konusunda endişeler var. Batarya teknolojisi, henüz hızlı şarj desteklerini kabul edecek düzeyde üretilmedi. Öte yandan 150 W hızlı şarj teknolojisinin sahibi olan Xiaomi’nin iletişim başkanı Daniel Desjarlais şöyle söylemişti.

Genel olarak, test ettiğimiz pillerle bu düzeyde şarj için 800 şarj döngüsünden sonra hala yüzde 80 pil sağlığına sahip olacaksınız. Şimdi bu söylem kulağa “Ne! yüzde 20 mi kaybediyorum?” gibi geliyor. Ancak bu temelde tüm şarj teknolojilerinde oldukça standart. 800 döngü, çoğu insan için kabaca iki yıl olacak. Yani bu oldukça sağlam.

Xiaomi’nin iletişim başkanı, bu cümleleri 125 W için dile getirmişti. Ayrıca belirttiği gibi bu teknoloji de bile yaklaşık iki yıl içinde yüzde yirmilik bir kayıp yaşanıyor. Hal böyleyken 150 W süper hızlı şarj teknolojisinin bataryaya verebileceği olası zararları şimdiden merak konusu.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın