Uzmanlardan Ukrayna-Rusya uyarısı

Ukrayna ve Rusya arasında devam eden savaş, teknoloji dünyasını olumsuz etkileyecek gibi görünüyor. Son birkaç yılın en büyük sorunlarından olan çip krizi, her iki ülkenin de yonga üretiminde kullanılan hammaddelerin ihracatçıları olması nedeniyle daha kötü hale gelebilir. Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı işgali değerlendiren şirket ve endüstri uzmanları çip sıkıntısının uzayabileceğinden endişeli. Hem Rusya hem de Ukrayna’nın […]

 Uzmanlardan Ukrayna-Rusya uyarısı

28.02.2022 - 19:40

Güncelleme : 28.02.2022 - 19:40

Ukrayna ve Rusya arasında devam eden savaş, teknoloji dünyasını olumsuz etkileyecek gibi görünüyor. Son birkaç yılın en büyük sorunlarından olan çip krizi, her iki ülkenin de yonga üretiminde kullanılan hammaddelerin ihracatçıları olması nedeniyle daha kötü hale gelebilir.

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı işgali değerlendiren şirket ve endüstri uzmanları çip sıkıntısının uzayabileceğinden endişeli. Hem Rusya hem de Ukrayna’nın bellek ve sensör çiplerinde kullanılan paladyum ve devre tasarımlarında kullanılan neon gazına sahip olması, firmaların yeni planlar yapmasına yol açtı.

Sektör uzmanları, Ukrayna’da devam eden savaş gibi teknolojiyi olumsuz etkileyen olaylarının, potansiyel olarak çip kapasitesini azaltma ve fiyatları artırma dahil olmak üzere tedarik zincirleri üzerinde daha fazla gerginliğe yol açabileceğini dile getirdi.

Hindistan’da bir soket üretim şirketi olan Super Plastronics Pvt Ltd’nin Başkan Yardımcısı Pallavi Singh, “Normal şartlar altında 2023’te bitmesi beklenen küresel yarı iletken çip sıkıntısı, mevcut Rusya-Ukrayna gerilimi nedeniyle daha da kötüleşebilir” dedi.

Bir başka soket üretim şirketi olan Industry Intelligence Group’un Endüstri Başkanı Prabhu Ram ise Ukrayna ve Rusya’nın hammadde önemine dikkat çekerek pazarı uyardı:

“Hem Ukrayna hem de Rusya küresel yarı iletken tedarik zincirinde çok önemli bir rol oynuyor. Ukrayna, örneğin yarı iletken üretiminde kullanılan neon dahil olmak üzere önemli bir hammadde kaynağı ve tedarikçisidir. Benzer şekilde Rusya birçok bellek ve sensör çipinde kullanılan paladyumun kaynağıdır.”

Intel CEO’su Pat Gelsinger geçtiğimiz günlerde yarı iletken sıkıntısının 2023’e kadar bitmesini beklemediğini söylemişti. CEO Gelsinger, “Şu anda en kötü durumdayız, ancak gelecek yıla kadar kademeli olarak daha iyi olacağız. 2023’e kadar arz-talep dengesini sağlamak mümkün değil” demişti.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın