Türkiye’ye gelmeden üzdü

Tesla, geçtiğimiz Ocak ayının sonlarında tüm modellerini resmi olarak ülkemize getireceğini açıkladı. Ayrıca, internet sitesinde bulunan süper şarj (Super Charge) istasyonları lokasyonlarını güncelleyerek Türkiye’den 10 ili de bu listeye dahil etti. Fakat Elon Musk, Tesla otomobil fiyatları için üzücü bir haber paylaştı. Tesla, bu ay otomobil fiyatları için 2. kez zam duyurusunda bulunuyor. Geçtiğimiz hafta […]

 Türkiye’ye gelmeden üzdü

15.03.2022 - 18:48

Güncelleme : 15.03.2022 - 18:48

Tesla, geçtiğimiz Ocak ayının sonlarında tüm modellerini resmi olarak ülkemize getireceğini açıkladı. Ayrıca, internet sitesinde bulunan süper şarj (Super Charge) istasyonları lokasyonlarını güncelleyerek Türkiye’den 10 ili de bu listeye dahil etti. Fakat Elon Musk, Tesla otomobil fiyatları için üzücü bir haber paylaştı.

Tesla, bu ay otomobil fiyatları için 2. kez zam duyurusunda bulunuyor. Geçtiğimiz hafta bazı uzun menzil sunan araç paketlerinde bin dolar gibi bir artış görmüştük. Ancak bu sefer tüm araçların baz fiyatlarında artış gerçekleşti.

Tesla Model 3’ün başlangıç fiyatı geçtiğimiz hafta itibariyle 46 bin 990 dolardı. Yapılan son zam ile birlikte 2 bin dolar yükselerek 48 bin 990 dolara ulaştı. Aynı aracın çift motorlu ve dört çekerli seçeneği ise 54 bin 490 dolardan satılıyordu. Onun fiyatı da 2 bin 500 dolar zamlanarak 56 bin 990 dolara ulaştı. Ayrıca, 6 bin 990 dolarlık fiyat etiketine sahip olan performans paketi de 3 bin dolar zamlanarak 9 bin 990 dolar oldu.

Tesla her ne kadar bir duyuru paylaşmadan bu zamları yapmış olsa da CEO’su Elon Musk bir süredir Tesla otomobil fiyatları ve SpaceX maliyetlerinin artabileceği konusunda Twitter’da yaptığı paylaşımlarda bu zammın sinyallerini veriyordu.

Elon Musk, meydana gelen bu yüksek fiyat artışının Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaştan küresel ve ABD genelindeki yüksek enflasyona ve hammadde tedarik problemlerinden çip krizine kadar pek çok sebebinin olduğunu söylüyor.

Fakat spesifik olarak bakacak olursak bu fiyat artışının ardında yatan asıl neden, lityum iyon pillerin kritik bir bileşeni olan nikel fiyatlarının Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaş sonrasında neredeyse iki katına çıkmasından kaynaklanıyor.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın