Türkiye’nin ilk dijital katılım bankası

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), geçtiğimiz yıllarda dijital katılım bankası yönetmeliğini yayınladı. Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre, Hayat Katılım Bankası A.Ş. adı verilen ilk dijital katılım bankası kuruldu. Kurulan dijital banka, 1.5 milyar TL kuruluş sermayesine sahip. Dijital banka kurucu ortakları arasında Hayat Holding A.Ş., Hayat Kimya Sanayi A.Ş., AS Tüketim Malları Ticaret A.Ş., […]

 Türkiye’nin ilk dijital katılım bankası

22.04.2022 - 12:19

Güncelleme : 22.04.2022 - 12:20

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), geçtiğimiz yıllarda dijital katılım bankası yönetmeliğini yayınladı. Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre, Hayat Katılım Bankası A.Ş. adı verilen ilk dijital katılım bankası kuruldu.

Kurulan dijital banka, 1.5 milyar TL kuruluş sermayesine sahip. Dijital banka kurucu ortakları arasında Hayat Holding A.Ş., Hayat Kimya Sanayi A.Ş., AS Tüketim Malları Ticaret A.Ş., Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi ve Tic. A.Ş. ve Limaş Uman İşletmeciliği A.Ş. yer alıyor.

BDDK tarafından yayınlanan dijital bankacılık yönetmeliğinde,

Dijital bankaların, müşteri şikâyetlerini ele almak üzere en az bir fiziksel büro kurması zorunludur.
Dijital bankalar kendi kuracakları ATM ağları ya da diğer ATM ağları üzerinden müşterilerine hizmet sunabilir.
Anlaşmalı işyerleri vasıtasıyla, müşterilerine nakit çekim ya da ön ödemeli ödeme araçlarına bakiye yükleme hizmeti verebilir.
Dijital bankaların internet bankacılığı ve mobil bankacılık dağıtım kanalları için taahhüt edilen süreklilik yüzdesi yüzde 99,8’den daha düşük bir değer olamaz.
ifadeleri yer alıyor. Bununla birlikte, BDDK tarafından dijital bankacılık şirketi kurulumu için en düşük sermaye 1 milyar TL olarak belirlendi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın