Tesla’ya Covid-19 engeli

Tesla’nın ana üretim merkezi olan Shanghai Gigafactory, faaliyetlerini iki gün süreyle askıya alacağını açıkladı. Tesla’nın son kararı, Çin’i bir kez daha katı güvenlik kısıtlamaları uygulamaya zorlayan yeni Covid-19 salgın tedbirlerini takip ediyor. Geçtiğimiz gün şirket içerisindeki çalışanlara gönderilen açıklamada, Shanghai Gigafactory’deki duraklamanın Çarşamba’dan Perşembe’ye kadar süreceği belirtildi. Tesla, tesisin kapatılmasının arkasındaki nedeni ve kapatmanın tüm […]

 Tesla’ya Covid-19 engeli

16.03.2022 - 19:08

Güncelleme : 16.03.2022 - 19:08

Tesla’nın ana üretim merkezi olan Shanghai Gigafactory, faaliyetlerini iki gün süreyle askıya alacağını açıkladı. Tesla’nın son kararı, Çin’i bir kez daha katı güvenlik kısıtlamaları uygulamaya zorlayan yeni Covid-19 salgın tedbirlerini takip ediyor.

Geçtiğimiz gün şirket içerisindeki çalışanlara gönderilen açıklamada, Shanghai Gigafactory’deki duraklamanın Çarşamba’dan Perşembe’ye kadar süreceği belirtildi. Tesla, tesisin kapatılmasının arkasındaki nedeni ve kapatmanın tüm operasyonları etkileyip etkilemeyeceğini belirtmedi. Ancak üreticinin, Çin hükümetinin uyguladığı Covid-19 tedbirlerini takip ettiği düşünülüyor.

Çin, ilk Omicron BA.1‘den yaklaşık yüzde 30 daha bulaşıcı olan Omicron BA.2 varyantı ile uğraşıyor. Fabrikalar ülke genelinde kapatıldı ve Şanghay’da yetkililer, vatandaşların evlerinde veya işyerlerinde 2 günden 14 güne kadar karantinada kalmalarını istedi. Bu süre, Covid-19 testlerinin ve temaslı takibinin yapılabilmesi için kullanılacak.

Birkaç gün önce benzer bir hamle Çinli üretici Foxconn’dan gelmişti. Shenzhen kentindeki üretim hattını durduran üretici, Longhua ve Guanlan fabrikalarında karantina kararı aldığını açıkladı. Foxconn, Apple ve Samsung gibi şirketlerin en önemli tedarikçisi konumunda.

Shanghai Gigafactory, Asya ve Avrupa’ya Model 3 ve Model Y tedarik eden tesis olarak Tesla’nın operasyonlarında önemli bir role sahip. Tesis sadece geçen yıl Tesla’nın dünya çapında teslim ettiği 936.000 aracın yaklaşık yarısını oluşturuyordu. Tesla China, Şubat 2022’de 33.315’i ihraç olmak üzere 56.515 model üretmeyi başardı.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın