Sosyal Masa – Sosyalmasa.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Samsung’dan 600 megapiksel kamera

Samsung’dan 600 megapiksel kamera

admin admin -
76 0

Samsung, telefon kamerası tarafında 64 ve 108 megapiksel destekli sensörü piyasaya süren ilk şirket oldu. Daha sonra sektör de bu yolu takip etti. Şimdi ise 200 megapiksellik telefonları konuşuyoruz. Nitekim bu yıl 2 tanesi satışa çıkacak. Fakat Samsung’un gelecek planı daha büyük.

Bugün ise konuyla ilgili daha fazla detay ortaya çıktı. İlk olarak 2025 yılında tanıtılmasını ve aynı yıl içerisinde de kullanılmaya başlamasını beklediğimiz bu teknolojiye inanması oldukça güç. Üstelik cihazın kamera adasını tek başına kaplayacağını düşünürsek hangi formatta geleceği de henüz bilinmiyor.

Şu anda Xiaomi, Sony ile olan işbirliğinin sonucunda 1 inçlik dünyanın en büyük kamera sensörlü telefonu olan 12S Ultra’yı tanıttı. Samsung’un 600 megapiksellik kamerasının bundan çok daha büyük olacak. Hatta belirtilene göre sensör tam boyutu 1/0.57 inç.

S22 Ultra boyutlarındaki bir telefonun ise arka tarafının yüzde 12’sini tek başına kaplayacak. Piksel boyutu 0.8µm olan sensör, 22 mm çıkıntı yapacak. Yani telefon 1 cm gibi nispeten kalın bir yapıda olsa bile üzerine kendisinden daha kalın olan 1.2 cm lens adası gelecek.

Bu kamerayı yapmadaki bir diğer amaç ise insan gözüne tam anlamıyla denk olabilmek. Tabii insan gözü lensler ve sensörlerden oluşmadığı için belirli bir megapiksel söylenemiyor. Fakat kabaca yapılan hesaplara göre baktığı yere ve açıya göre ortalama 10-15 megapiksel, fakat en yüksek değerde 576 megapikseli buluyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir