Rusya kendi Instagram’ını geliştiriyor

Ukrayna işgali sonrasında Rusya’da erişime yasaklanan Instagram için yerel bir alternatif geliştirildi. Rus girişimciler, “Instagram ağının analogu” olarak adlandırdıkları yeni sosyal ağ Rossgram‘ı duyurdu. İşte Rossgram isimli yeni sosyal medya platformu. Rossgram’ın geliştiricisi Alexander Zobov, VKontakte ve Telegram’ın kurucusu Pavel Durov ile birlikte çalışmasıyla tanınan bir girişimci. Zobov, kendi sosyal ağıyla birlikte Rus medyasının daha […]

 Rusya kendi Instagram’ını geliştiriyor

16.03.2022 - 19:07

Güncelleme : 16.03.2022 - 19:07

Ukrayna işgali sonrasında Rusya’da erişime yasaklanan Instagram için yerel bir alternatif geliştirildi. Rus girişimciler, “Instagram ağının analogu” olarak adlandırdıkları yeni sosyal ağ Rossgram‘ı duyurdu. İşte Rossgram isimli yeni sosyal medya platformu.

Rossgram’ın geliştiricisi Alexander Zobov, VKontakte ve Telegram’ın kurucusu Pavel Durov ile birlikte çalışmasıyla tanınan bir girişimci. Zobov, kendi sosyal ağıyla birlikte Rus medyasının daha özgür olacağına inanıyor.

Zobov’un açıklaması, hizmetin ilk olarak Rusya’nın en popüer sosyal medya fenomenlerine (blog yazarları, YouTuberlar ve şirket ortakları) sunulacağını söylüyor.

Projenin arkasındaki ekibin kim olduğu henüz bilinmese de, Rossgram’ın web sitesine göre kurucul isimler Alexander Zobov ve Kirill Filimonov isimli iki girişimci. Rossgram’ın İnternet Pazarlama Müdürü açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Ortağım Kirill Filimonov ve geliştirici grubumuz aslında böyle bir sosyal medya kurmaya hazırdı. Yurttaşlarımız, tanınmış sosyal ağın (Instagram’dan bahsediyor) Rus eşdeğerini yapma fırsatını kaçırmamaya karar verdi.”

Geçtiğimiz hafta başında Rusya, Instagram yasağına resmen başladı, ancak birçok kullanıcı VPN hizmetlerinden faydalanarak sosyal medyaya erişmeye devam ediyordu. Fakat VPN hamlesi de yeterli olmayacak gibi görünüyor.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın