PS4 ve PS5’e yeni özellik

Sony, yeni özellikler ve kullanıcı arayüzü geliştirmeleriyle PS4 ve PS5 için sistem güncelleme betalarını yayınladı. Bu şu zamana kadar gelen ikinci PS5 sistem yazılımı beta sürümü oldu. Grup sohbeti, Game Base ve erişilebilirlik ayarları arasında kişiselleştirmenin yeni yollarını sundu. Yeni parti sohbet seçeneği ile hem açık hem de kapalı partilere sahip olabiliyorsunuz. Ek olarak kimin […]

 PS4 ve PS5’e yeni özellik

10.02.2022 - 10:31

Güncelleme : 10.02.2022 - 10:31

Sony, yeni özellikler ve kullanıcı arayüzü geliştirmeleriyle PS4 ve PS5 için sistem güncelleme betalarını yayınladı. Bu şu zamana kadar gelen ikinci PS5 sistem yazılımı beta sürümü oldu. Grup sohbeti, Game Base ve erişilebilirlik ayarları arasında kişiselleştirmenin yeni yollarını sundu.

Yeni parti sohbet seçeneği ile hem açık hem de kapalı partilere sahip olabiliyorsunuz. Ek olarak kimin konuştuğunu belirlemeniz için görsel göstergeler sağlayan sesli sohbet raporlama özelliği de yer alıyor. SharePlay‘i artık doğrudan sesli sohbet kartından başlatabiliyorsunuz. Bu da önce Share Screen‘i başlatmak zorunda olmadığınız anlamına geliyor.PS4′te bir partideki herkesin sesini ayrı ayrı ayarlama seçeneğine sahipsiniz. PS5‘te şu anda bu özellik zaten mevcut halde. Sony, PS5 tarafında da bazı temel geliştirmeler yaptı. Sesli sohbetleri artık partiler olarak adlandırdı. Tüm arkadaşlarınızı kontrol menüsündeki ‘Arkadaşlar’ bölümünde görüntüleyebiliyorsunuz.

PS4′te bir partideki herkesin sesini ayrı ayrı ayarlama seçeneğine sahipsiniz. PS5‘te şu anda bu özellik zaten mevcut halde. Sony, PS5 tarafında da bazı temel geliştirmeler yaptı. Sesli sohbetleri artık partiler olarak adlandırdı. Tüm arkadaşlarınızı kontrol menüsündeki ‘Arkadaşlar’ bölümünde görüntüleyebiliyorsunuz.

Doğrudan oyun içerisinde bir grup oluşturabiliyor ve buraya oyuncu eklemesi yapabiliyorsunuz. Kontrol merkezinde artık grubunuzdaki birisi ekranını paylaştığında bir canlı yayın simgesi beliriyor. Buna ek olarak arkadaşlık isteklerini reddet butonuyla kolay bir şekilde iptal edebiliyorsunuz.

PS5‘e yeni UI özellikleri de geldi. Bunlar, oyun koleksiyonunuzu artık türe göre listeleme seçeneklerini içeriyor. Seçenekler düğmesiyle ‘Evde Tut’ öğesini seçerek seçtiğiniz oyunları ya da uygulamaları ana ekranınıza sabitleyebiliyorsunuz. Beta güncellemesi ana ekrandaki uygulamaların sayısını da 14‘e çıkardı.

Ekrandaki metni yüksek sesle okuyan ve konsolu çalıştırmak için sözlü rehberlik sağlayan Ekran Okuyucu‘ya altı dil daha dahil oldu. Beta güncellemesi son olarak kulaklıklar için mono ses desteği ekliyor. Artık açık olduğunu görebilmeniz için ayarlarda bir onay işareti ile sergileyebiliyorsunuz.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın