Sosyal Masa – Sosyalmasa.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. Gençlere yasaklanıyor!

Gençlere yasaklanıyor!

admin admin -
175 0

Teknolojinin doğru kullanımının artırılmasının önemine dikkat çeken Klinik Psikolog Kahraman Güler, “Zamanın ruhunun gerekliliklerini yerine getirmezsek toplum olarak dünyanın gerisinde kalırız” dedi.

Klinik Psikolog Kahraman Güler, “Ülkemizde zaten ilk ve ortaöğretim kurumlarında, okul girişlerinde telefonlar ve akıllı cihazlar toplanıyor. Ancak zamanın ruhuna, değişen ve dönüşen dünyaya uygun olarak teknolojinin kullanımının artırılması, teknolojinin doğru kullanımıyla ilgili bilgilendirmelerin yapılması son derece önemli.” ifadelerini kullandı.

Klinik Psikolog Kahraman Güler, doğru teknoloji kullanımının neden önemli olduğundan bahsetti.

“Zamanın ve zamanın ruhunun gerekliliklerini yerine getirmezsek toplum olarak dünyanın gerisinde kalırız. Bu da çok işlevsel olmaz. Bu yüzden çocuklarımızın teknolojiyi doğru zamanda, doğru miktarda kullanması ve doğru kişiler tarafından teknolojiye muhatap bırakılması son derece önemli. Tabii ki akıllı cihazlar eğitim öğretim döneminde çok fazla kullanıldığında çocuklarda farklı sorunlara neden olabilir. Teknolojide ihtiyaç analizini ortaya koymak ve neyin, ne kadar, nerede kullanılması gerektiğini doğru analiz etmek gelecek nesillerin gelişen dünyaya uyum sağlaması için mühim”

YASAKLARA YENİSİ EKLENDİ

Öğrencilerin akıllı telefon kullanımı konusunda yasak koyan ve uygulayan ilk ülke Fransa olmuştu. Fransa’nın ardından yasak koyan ülkelerin sayısı günden güne arttı.

Fransa’da yaşları 3 ile 15 arasında değişen öğrenciler, okul içerisinde cep telefonlarını kapalı tutmak zorunda. İngiltere’de geçtiğimiz yıllarda okullarda cep telefonunun yasaklanması gündeme geldi, karar alınmasa da birçok okul yasağı uyguluyor.

Suudi Arabistan’da okullarda telefon kullanımı bir süredir yasak. Çin’de Çocukların okullarda cep telefonu kullanması yasak. Çocuklar ancak ailelerinin yazılı izniyle okullara telefonlarını getirebilecek. Finlandiya’da öğrencilerin notlarının düşmesinin ardından yeni dönemde okullarda cep telefonlarının yasaklanması gündeme alındı. ABD’de ise Devlet okullarının yüzde 77’sinden fazlasında cep telefonu yasağı uygulanıyor.

Son olarak Hollanda Eğitim, Kültür ve Bilim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre ülkedeki ortaokul ve liselerde cep telefonu yasaklanacak. Uygulanacak yasaklara cep telefonlarının yanı sıra tablet ve akıllı saatlerin de dahil olacağı duyuruldu. Söz konusu yasak, 1 Ocak 2024’te uygulanmaya başlanacak. Açıklamada “Artık Tiktok videosu seyretmek, sınıf arkadaşıyla mesajlaşmak veya Snapchat’ten fotoğraf paylaşmak yok” ifadelerine de yer verildi. Yasağın üniversiteleri kapsamadığı belirtildi.

Türkiye’de ilk ve ortaöğretim kurumlarında öğrencilerin cep telefonlarını sınıflarda kullanmasına okul yönetimleri tarafından zaten izin verilmiyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir