Bütün interneti etkileyecek değişiklik

Microsoft, internetteki neredeyse bütün web sitelerini oluşturan JavaScript yazılım dili için yeni bir adım atmaya hazırlanıyor. Yazılım devinin son JavaScript önerisi, interneti baştan aşağıya etkileyecek gibi görünüyor. JavaScript’in önemli sınırlamalarından biri statik değişken türüne sahip olmamasıdır. Geliştiriciler, kodlamayı daha yapılandırılmış bir şekilde organize etmek için JavaScript’e bağlı TypeScript, Closure Compiler veya Flow gibi yeni diller […]

 Bütün interneti etkileyecek değişiklik

15.03.2022 - 18:47

Güncelleme : 15.03.2022 - 18:47

Microsoft, internetteki neredeyse bütün web sitelerini oluşturan JavaScript yazılım dili için yeni bir adım atmaya hazırlanıyor. Yazılım devinin son JavaScript önerisi, interneti baştan aşağıya etkileyecek gibi görünüyor.

JavaScript’in önemli sınırlamalarından biri statik değişken türüne sahip olmamasıdır. Geliştiriciler, kodlamayı daha yapılandırılmış bir şekilde organize etmek için JavaScript’e bağlı TypeScript, Closure Compiler veya Flow gibi yeni diller veya araçlar yaratarak bu sorunu çözmeye çalışıyor.

Microsoft tarafından geliştirilen TypeScript dilinin yaklaşımı ise yazılımcıların daha organize bir dilde kod yazmasına olanak sağlıyor. Ancak TypeScript ile yazılan kodlarda statik değişken bulunuyorsa, bunları JavaScript’e dönüştürmek sorun çıkarabiliyor.

Bu dönüştürme için şu anda birçok destekleyici araç olmasına rağmen, dönüştürme sırasında kodlamada bazı tutarsızlıklar yaşanabiliyor. Microsoft ise yayınladığı son blog yazısında TypeScript diliyle ilgili yeni hedeflerini açıkladı.

Ek olarak 2021 JavaScript anketine katılanların yüzde 69’unun JavaScript kodları yazmak için TypeScript kullandığı ortaya çıktı. Ayrıca ankete göre statik yazma, JavaScript dilinin en önemli eksiği olarak oylandı.

Yeni teklif; Microsoft’tan Gil Tayar, Daniel Rosenwasser, Igalia yazılım şirketinden Romulo Sintra ve Bloomberg’den Rob Palmer’ın oluşturduğu bir ekip tarafından ECMAScript Standartları Komitesine sunulacak.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın