Boston Dynamics’in Strectch robotu

Yapay zeka ve robotik tasarım üzerine çalışmalar yapan Boston Dynamics şirketi, geçtiğimiz yılın Mart ayında endüstriyel kuruluşlarda kullanılması için Strectch robotunu tanıtmıştı. Ticari robot, daha çok depo faaliyetlerine odaklanacak şekilde üretildi. Dayanıklılığı ve kullanım deneyimi ile dikkat çeken robot için artık çalışma zamanı geldi. Konveyör sistemler ile taşınması gereken kutular için tasarlanan Stretch, depolarda kullanım […]

 Boston Dynamics’in Strectch robotu

01.02.2022 - 10:31

Güncelleme : 01.02.2022 - 10:31

Yapay zeka ve robotik tasarım üzerine çalışmalar yapan Boston Dynamics şirketi, geçtiğimiz yılın Mart ayında endüstriyel kuruluşlarda kullanılması için Strectch robotunu tanıtmıştı. Ticari robot, daha çok depo faaliyetlerine odaklanacak şekilde üretildi. Dayanıklılığı ve kullanım deneyimi ile dikkat çeken robot için artık çalışma zamanı geldi.

Konveyör sistemler ile taşınması gereken kutular için tasarlanan Stretch, depolarda kullanım için üretildi. Çok yönlü, gelişmiş mekanizmanın ilk ticari anlaşması yapıldı. Boston Dynamics, Strectch robotunun kullanımı için DHL ile 15 milyon dolarlık bir anlaşma sağladı. Anlaşmanın ardından ticari robot, ABD genelinde DHL depolarına gidecek.

Şirketi DHL ile yapılan anlaşmanın ardından başka ticari anlaşmaların da kapısının aralandığını düşünüyor. Ancak her robotik gelişmelerde düşünülen sorunlardan birisi de çalışan kişi sayısına olan etki. DHL ile yapılan anlaşmanın ardından işten çıkarılmaların yaşanıp yaşanmayacağı konusunda şirketten henüz bir açıklama gelmedi. Ticari robotun sahalara inmesinin tam tarihi belli değil ancak bahar aylarında tüm DHL depolarında olacağı belirtildi.

Birden fazla işlem için tasarlanan Strectch robotu, saatte 800 kutu taşıyabilecak kapasitede üretildi. Ticari ortamda uzun soluklu çalışması için geliştirilen robotun tam şarj ile 16 saat çalışabildiği belirtiliyor. Ayrıca hem taşınabilir olması hem de uzun soluklu çalışabilmesi Stretch’i avantajlı hale getiriyor.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın