AFAD ve Google’dan deprem uyarı sistemi toplantısı

Ülkemiz, dünyanın etkin deprem kuşaklarından birinin üzerinde yer alıyor ve bu kapsamda afet yönetimi de en hayati konuların başında geliyor. Türkiye’de bugüne kadar birçok deprem meydana gelirken, halen tazeliğini koruyan Van, Elazığ ve Ege Denizi depreminde yüzlerce vatandaşımız hayatını kaybetti. 17 Ağustos 1999’da meydana gelen ve 18 binden fazla kişinin hayatını kaybetmesine neden olan Marmara […]

 AFAD ve Google’dan deprem uyarı sistemi toplantısı

27.01.2022 - 12:54

Güncelleme : 27.01.2022 - 12:54

Ülkemiz, dünyanın etkin deprem kuşaklarından birinin üzerinde yer alıyor ve bu kapsamda afet yönetimi de en hayati konuların başında geliyor. Türkiye’de bugüne kadar birçok deprem meydana gelirken, halen tazeliğini koruyan Van, Elazığ ve Ege Denizi depreminde yüzlerce vatandaşımız hayatını kaybetti.

17 Ağustos 1999’da meydana gelen ve 18 binden fazla kişinin hayatını kaybetmesine neden olan Marmara Depremi’nin üzerinden tam 22 yıl geçti. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte insanların depremlerden önce bilgilendirilmesini sağlayan çeşitli sistemler geliştiriliyor.

Deprem denildiğinde ilk akla gelen ülke olan Japonya’da bu sistemler yıllardır etkin bir şekilde kullanılırken, Google tarafından geliştirilen ve Android kullanıcılarına sunulan bir deprem uyarı sistemi de bulunuyor.

Google’ın 2021 yılında kullanıma sunduğu Android deprem uyarı sistemi, ülkemizde aktif durumda ve geçtiğimiz haftalarda Alanya’da yaşanan deprem öncesinde bölge halkını uyarması bu tarz teknolojilerin önemini bir kez daha hatırlattı.

Bu kapsamda AFAD ve Google arasında online bir basın toplantısı gerçekleştirilecek. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) himayesinde gerçekleştirilecek online basın toplantısında Google, geliştirdiği Android Deprem Uyarı Sistemi hakkında bilgi verirken AFAD afet yönetiminde teknoloji kullanımına ve depremde saniyelerin önemine değinecek.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın