TikTok açıkladı

Sosyal medya kullanımı her geçen gün artmaya devam ediyor. Neredeyse herkes, gününün büyük bir kısmını bağımlılık derecesinde Facebook, Instagram, Twitter ve TikTok gibi platformlarda geçiriyor. TikTok, şeffaflık politikası gereği, her üç ayda bir Topluluk Kuralları Uygulama Raporu yayınlıyor. Burada; kaldırılan içeriklerin sayısı, kural ihlali yapan hesaplar ve platformun güvenliği için atılan adımlara dair çeşitli bilgiler […]

 TikTok açıkladı

01.07.2022 - 14:16

Güncelleme : 01.07.2022 - 14:16

Sosyal medya kullanımı her geçen gün artmaya devam ediyor. Neredeyse herkes, gününün büyük bir kısmını bağımlılık derecesinde Facebook, Instagram, Twitter ve TikTok gibi platformlarda geçiriyor.

TikTok, şeffaflık politikası gereği, her üç ayda bir Topluluk Kuralları Uygulama Raporu yayınlıyor. Burada; kaldırılan içeriklerin sayısı, kural ihlali yapan hesaplar ve platformun güvenliği için atılan adımlara dair çeşitli bilgiler yer alıyor. İlk olarak kaldırılan video sayısına baktığımızda, yüzde 1’e yakın olduğunu görüyoruz. Bu da aşağı-yukarı her 100 videodan 1’inin güvenlik politikalarını ihlal ettiği anlamına geliyor.

Bu sayı ilk bakışta oldukça az gelebilir. Ancak, TikTok’un şu anda sayısı milyarlar ifade edilen aktif kullanıcısı var ve bunların pek çoğu günlük olarak video yüklüyor. Yani platformun yüzde 1’i aslında her ay yüz binlerce video anlamına geliyor. Aşağıdaki görsel kaldırılan videoların toplam sayısını ortaya koyuyor.

Videoların kaldırılması tabii ki de TikTok’un aldığı tek önlem değil. Baktığımız zaman, TikTok’un son çeyrekte 45 milyona yakın kullanıcının hesabını kapattığını da görebiliriz. Bunların 20 milyon kadarı, 13 yaş altındaki kişilere ait hesaplar. Bildiğiniz üzere şirket, küçük yaştakilerin olumsuz etkilenebileceği nedeniyle uygulamaya erişmesini istemiyor.

Kalan 25 milyon ise sahte ve videolarındaki kural ihlali nedeniyle kaldırılan hesaplardan oluşuyor. Her ne kadar TikTok pek çok kişi tarafından eleştirilse de Topluluk Kuralları Uygulama Raporu’ndan da anlaşılacağı üzere sorunları çözmek için elinden geleni yapıyor.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın