Rusya’dan VPN teknolojisine rekor harcama

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi, hiç kuşkusuz birçok açıdan olumsuz sonuçlar doğuruyor. Büyük şirketler ve birçok ülke, tepkilerini koymak adına Rusya’ya karşı katı yaptırımlarda bulunuyor. Hal böyle olunca Rus toplumu, teknolojinin getirdiği birçok ihtiyaçtan mahrum bırakılıyor. Günümüzün en önemli ihtiyaçlarından internete erişmek için Rusya, VPN teknolojisine yöneldi. Rusya Ukrayna’yı 24 Şubat’ta işgal etmişti. O günden bu […]

 Rusya’dan VPN teknolojisine rekor harcama

01.06.2022 - 15:27

Güncelleme : 01.06.2022 - 15:27

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi, hiç kuşkusuz birçok açıdan olumsuz sonuçlar doğuruyor. Büyük şirketler ve birçok ülke, tepkilerini koymak adına Rusya’ya karşı katı yaptırımlarda bulunuyor. Hal böyle olunca Rus toplumu, teknolojinin getirdiği birçok ihtiyaçtan mahrum bırakılıyor. Günümüzün en önemli ihtiyaçlarından internete erişmek için Rusya, VPN teknolojisine yöneldi.

Rusya Ukrayna’yı 24 Şubat’ta işgal etmişti. O günden bu yana teknoloji alanında birçok yaptırıma maruz kaldı. İnternet ortamında Rusya’ya uygulanan sansürden sonra milyonlarca Rus internet kullanıcısı VPN uygulamalarına akın etti.

Moskova’yı 1.8 milyon dolar ile Krasnoyarsk takip ediyor. Ek olarak sektörlere göre bakıldığında “Yasama Ajansları” 2,3 milyon dolarlık bir yatırıma sahne oldu. Ardından 1,9 milyon dolar ile “Bilgi Teknolojisi ve İletişim”, 5 milyon dolar ile de “Sağlık ve Acil Servisler” sektörleri yer aldı.

Öte yandan Kremlin de kendilerine karşı tutumları gerekçesiyle 1500’den fazla web sitesini engelledi. hal böyle olunca Rus toplumu bu sitelere erişmek için VPN kullanıyor. VPN uygulamalarına olan talep, savaş öncesi seviyelere kıyasla yüzde 2692 oranında artış gösterdi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın