Karot Uzmanı Ne Yapar?

Karot Uzmanı Ne Yapar? Karot uzmanı beton delme ve kesme gibi işlemleri yapan kişilere verilen isimdir. Güvenlik insanlar, kaynaklar ve çalışma ortamı için minimum veya sıfır risk sağlayan bir dizi standart prosedürdür. Bir şirket, yalnızca müşterilerini ve çalışanlarını güvende tutmakla kalmayıp aynı zamanda yasal hak taleplerinden kaçınmaya yardımcı olduğu için adım adım güvenlik prosedürlerini takip […]

 Karot Uzmanı Ne Yapar?

04.06.2022 - 12:52

Güncelleme : 04.06.2022 - 12:53

Karot Uzmanı Ne Yapar?

Karot uzmanı beton delme ve kesme gibi işlemleri yapan kişilere verilen isimdir. Güvenlik insanlar, kaynaklar ve çalışma ortamı için minimum veya sıfır risk sağlayan bir dizi standart prosedürdür. Bir şirket, yalnızca müşterilerini ve çalışanlarını güvende tutmakla kalmayıp aynı zamanda yasal hak taleplerinden kaçınmaya yardımcı olduğu için adım adım güvenlik prosedürlerini takip eder.

Beton delme zahmetli bir iştir. Yanlış yapılırsa, düpedüz tehlikeli bile olabilir. Burada bazı temel beton delme temellerine yakından bakacağız. Beton, diğerlerinden (örneğin: alçıpan veya ahşap) çok daha sert bir yapı malzemesi olduğundan, onu delmek kolay bir iş değildir. Beton üzerinde kullanıldığında, normal bir çelik matkap ucu betona düzgün ve etkili bir şekilde giremez. Beton matkaplarının elmas uçlarla donatılmasının nedeni budur.

Beton Delme Matkabı Türleri

Beton matkaplar iki tiptir. Darbeli matkaplar ve darbesiz matkaplar. Darbeli matkapların iki alt türü daha vardır. Darbeli matkaplar ve döner çekiçler. Normal darbeli matkap oldukça küçüktür ve betonu delen ve aynı anda içine itilen bir parça ile donatılmıştır.

Delme işlemini hızlandırmak için, darbeli matkaplar, üç çeneli aynaya rampalı bir cırcır sistemi yüksek hızlı titreşim veya tıkırdama hareketi uygular. Beton delme için darbeli matkapta normal uçları kullanamazsınız, çünkü bunlar tekrarlanan darbe durumunda kırılır. Döner çekiçler, darbeli matkaplarla hemen hemen aynıdır; sadece daha verimlidir.

Bir döner çekiç, 100 mm çapa kadar delikler açabilir. Standart darbeli matkaplar ise sadece 12 mm’ye kadar delme yapabilir. Normal darbeli matkapların aksine, döner çekiçler, ucun ucunda serbestçe hareket eden ve alet tutucunun içinde serbestçe kayan ve dönmeye ve ileri geri vurmaya devam eden piston/krank mili düzeneği kullanır. Daha büyük delikler (çapı 250 mm veya daha fazla) delmek istiyorsanız, elmas gömülü dişlerle donatılmış darbesiz bir matkap gerekir.

Daha fazla bilgi almak için bize şimdi https://www.karotuzmani.com/ adresinden bize ulaşın.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın