Sosyal Masa – Sosyalmasa.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Gündem
 4. »
 5. Influencer Marketing Avantajları Nelerdir?

Influencer Marketing Avantajları Nelerdir?

admin admin -
45 0

 Influencer marketing (pazarlama) önemi gün geçtikçe artmaktadır. Etkileyici veya Influencer, sosyal platformları aktif olarak kullanan ve belirli bir ilgi alanına sahip olan kişidir. Blogcular, gazeteciler, ünlüler veya çok sayıda takipçisi olan diğer kişiler influencer olabilir. Dolayısıyla influencer pazarlama, sosyal ağlarda etkisi olan kişilerin yardımıyla bir markanın tanıtımının sürdürüldüğü bir reklam türüdür. Etkileyici pazarlamayı kullanarak aşağıdaki gibi hedeflere ulaşabilirsiniz:

 • Marka bilinirliğini artırmak
 • Sadakat artırmak
 • Benzersiz içerik oluşturma
 • Yeni izleyiciler elde etmek

Influencer Kişiler İle Artan Kitle Katılımı Sağlama

influencer marketing

Sosyal medya paylaşımlarınıza yapılan beğeni ve yorum sayısını artırmak başlı başına bir mücadeledir. İyi etkileşim seviyelerinin yokluğunda, milyonlarca takipçiye sahip olmak hiçbir sonuç vermez. Etkileyici pazarlamanın muazzam bir şekilde kullanılabileceği yer burasıdır. İlk olarak, etkileyicilerle çalışmak içeriğinizin kalitesini artırır ve onu daha kullanıcı merkezli hale getirir. Bu tür içeriklerin hedef kitleniz arasında ilgi görmesi daha olasıdır. İkincisi, bir influencer içeriğinizi sosyal medya profillerinde paylaştığında, izleyicileri de onunla etkileşime geçecektir. İçeriği beğenirlerse, arkadaşlarını etiketleyebilir ve kendi profillerinde paylaşarak erişimini daha da artırabilirler. Örneğin, birçok marka Instagram eşantiyonlarını duyurmak için etkileyicilerle ortaklık yapıyor. Bu tür gönderiler genellikle çok sayıda beğeni ve yorum alır.

Artan Dönüşümler İle İşinizi Büyütün

Herhangi bir işletmenin nihai amacı, satışları artırmak ve daha fazla kar elde etmektir. Ancak, kendi trompetinizi üfleyerek potansiyel müşterileri etkilemek son derece zordur. Tüketiciler bu tür markalara karşı giderek daha ihtiyatlı hale geliyor ve genellikle bir satın alma işlemi yapmadan önce çevrimiçi araştırma yaparak saatler harcıyor. Influencer’lar, ürünlerinize veya hizmetlerinize daha fazla insanı çekme gücüne sahiptir. Bunun nedeni, tüketicilerin favori etkileyicileri tarafından yapılan tavsiyelere güvenmesidir. Markalar bunu satın alma kararlarını etkilemek ve daha fazla dönüşüm sağlamak için kullanabilir.

Ne Tür Influencer ve Fenomenler Vardır?

3 ana etkileyici türü vardır:

 • Mikro etkileyiciler (10K’dan az takipçi)
 • Makro-etkileyiciler (10K-1M takipçi)
 • Mega etkileyiciler (1 milyondan fazla takipçi)

Etkileyenler en iyi içerik oluşturuculardır. Onların yardımıyla çok yenilikçi ve alışılmadık bir şekilde bir kampanya yürütebilirsiniz. Bu tür reklamların nasıl ve neden işe yaradığına bakalım.

 1. Tüketiciler Etkileyenlere Güvenir

Güven, herhangi bir kampanyayı başarılı kılmak için en önemli şeylerden biridir. Başkalarının, özellikle de güvendiğiniz kişilerin kullandığını gördüğünüzde, insanların yeni ürün veya hizmetler satın alması daha iyi ve daha kolaydır.

 1. Influencerlar Kaliteli İçerik Yaratır

Etkileyenler, izleyicilerinin dikkatini nasıl kazanacağını kesinlikle bilen kişilerdir. Bu nedenle, ürününüzü, hizmetinizi veya etkinliğinizi izleyicilere sunmanın nasıl daha iyi olacağını düşünmenize bile gerek yoktur. İçerik oluşturucular, pratik deneyimlerine dayanarak her şeyi kendileri yapacak ve ürününüzü mümkün olan en iyi şekilde ortaya çıkaracaktır.

 1. Influencer Marketing, Reklamları Engellemeden Zarar Görmüyor

Web sitelerinde gezen birçok kişi Adblock uygulamalarını kullanıyor. Ancak insanlar, tanıtım amaçlı olsa bile sosyal medya influencer ve yazarlarının gönderilerini engelleyemezler. Üstelik bunu düşünmezler bile çünkü influencer’ların gönderileri onlar için ilginçtir. Infuencer marketing ile yapılan bir kampanyanı ilgili fenomenin takipçileri okuyacak, tartışacak ve ilgileneceklerdir.

 1. Influencer Marketing, Tüketicileriniz ve İhtiyaçları Hakkında Size Değerli Görüşler Verecek

İçerik oluşturucularla işbirliği yaptığınızda, her zaman kullanıcıların beğenileri, paylaşımları ve yorumları şeklinde geri bildirim alırsınız. Bazen, etkileyiciler, gelecekteki daha iyi işbirliği için size kendi ipuçlarını ve iç görülerini verebilirler. Gerçek piyasa geri bildirimini almak için tonlarca zaman ve para harcamak yerine, burada anında alırsınız. İnsanların ürününüz, özellikleri, artıları ve eksileri hakkında gerçekten ne düşündüklerini görecek ve bu bilgileri pazarlama, satış ve ürün geliştirme için kullanabileceksiniz.

 1. Influencer Marketing Kolayca Otomatikleştirilebilir

Influencer marketing platformu, çabalarınızı otomatikleştirmenin ve kampanyalarınızın sonuçlarını en üst düzeye çıkarmanın en kolay yollarından biridir.

 1. Platform, ihtiyacınız olan kitleye sahip uygun etkileyicileri kolayca bulmanıza yardımcı olur.
 2. Tüm bilgileri alırsınız ve aramayı konu, ülke, yaş, cinsiyet vb. gibi farklı kategorilere göre filtreleyebilirsiniz.
 3. En iyilerini seçmek için etkileyicilerin puanlarını ve katılım oranlarını anında görebilirsiniz.
 4. Bir kampanya başlatmak sadece birkaç dakikanızı alacaktır. Bir kampanyanın sonunda kapsamlı analizler alacaksınız.

Sonuç

Sektörde influencer marketing, pazarlamacılar için giderek bir zorunluluk haline geliyor. Etkileyenlerle işbirliği yapmak, markanız hakkında çevrimiçi bir vızıltı oluşturmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca markanızın itibarını güçlendirebilir, izleyici katılımını iyileştirebilir ve dönüşümleri artırabilir. Pazarlamacıların ve işletme sahiplerinin, etkileyici pazarlamanın önemini anlamalarının ve bunu kendi avantajları için kullanmalarının tam zamanıdır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir