Gürültü Bariyeri

Gürültü Bariyeri Ses izolasyonu günümüzde bir çok alanda ses düzenlemesi adına kullanılan ekipmanlara denilmektedir. Bugün sizlere ses geçişlerini engelleme konusunda üstün başarılı ürünlerden biri olan Gürültü Bariyeri özelliklerinden bahsedeceğiz. Genellikle motorlu taşıtlar ve raylı sistemlerden dolayı kaynaklanan çevresel gürültünün yapı içerisinde insanlara ulaşmasını engeller ve yayılan ortamda bir takım önlemler alınmasını sağlar. Otoyollarda sıklıkla karşılaşabileceğiniz […]

 Gürültü Bariyeri

08.04.2022 - 16:45

Güncelleme : 08.04.2022 - 16:45

Gürültü Bariyeri

Ses izolasyonu günümüzde bir çok alanda ses düzenlemesi adına kullanılan ekipmanlara denilmektedir. Bugün sizlere ses geçişlerini engelleme konusunda üstün başarılı ürünlerden biri olan Gürültü Bariyeri özelliklerinden bahsedeceğiz. Genellikle motorlu taşıtlar ve raylı sistemlerden dolayı kaynaklanan çevresel gürültünün yapı içerisinde insanlara ulaşmasını engeller ve yayılan ortamda bir takım önlemler alınmasını sağlar.

Otoyollarda sıklıkla karşılaşabileceğiniz gürültü bariyerleri yollarda oluşan araç seslerini izole etme konusunda büyük katkı sağlamaktadır. Otoyol Gürültü Bariyeri , karayolu boyunca trafik gürültüsünün etkilerini azaltmak için tasarlanmıştır. Gürültü bariyerleri öncelikle sesin karayolu üzerindeki kaynak ile sese maruz kalan alıcı arasındaki doğrudan yolunu engeller. Gürültü azaltma kabiliyeti, estetik, maliyet ve inşa edilebilirlik ile rüzgar ve deprem yüklerine karşı yapısal kapasite, gürültü bariyeri tasarımında dikkate alınması gereken kritik parametrelerdir. Bir gürültü bariyerinin yüksekliği ve uzunluğu akustik hususlar, estetik ve maliyet ile belirlenir. Ayrıca gürültü bariyerinin yapısal tasarımı, belirlenmiş standartları karşılamalıdır. Ses dalgaları bir engele veya bariyere çarptığında, bir parça yüzeyi geçer ve yansıma adı verilen diğer alanlara sıçrar.

Yüzey, duvar malzemesinin iç kısmına yayılan küçük delikli ve çukurlu gözenekli bir yapıya sahipse, ses bunların içinden dış yüzeye geçer ve bu ses enerjisi içeride patlar. Buna absorpsiyon denir. Ses absorbe edici Gürültü Bariyeri özellikleri hakkında daha fazla detaylı bilgi edinebilmek adına Güriz İzolasyon ile iletişime geçerek ürünler hakkında daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Rüzgar bariyeri otoyol ve otoyollarda viyadük, köprü gibi aşırı rüzgar olan yerlerde rüzgarın hızını keserek aracın yola çarpmasını önlemek ve konforlu sürüş sağlamak amacı ile üretilmiştir. Rüzgar bariyerlerinin yüksekliği genellikle yüksek olduğundan ışık geçirgenliği de önemlidir. Çünkü ürünün önemli kısmı şeffaf malzemeden yapılmıştır. Üretimini yaptığımız ses bariyeri sistemleri, yüksek kaliteye sahip hammaddelerden oluşmaktadır. Ses bariyerleri bu bağlamda yüksek düzeyde ışık geçirgenliğinin, darbe dayanımının ve kusursuz yüzey kalitesinin ihtiyaç duyulduğu tüp alanlara cevap vermektedir. Gürültü Bariyeri sistemleri, çok fazla araç ve taşıt trafiğinin olduğu yollar, otoyollar, otobanlar, tren – tramvay yolları, duble yollar gibi ses seviyesinin çok yüksek olduğu alanlara yapılır. Ses bariyeri uygulaması sonrasında, kaynaktan gelen gürültü ve ses önemli bir düzeyde azalmaktadır.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın