Genç Girişimci Desteği Veren Programlar

Genç Girişimci Desteği Veren Programlar

 Genç Girişimci Desteği Veren Programlar

27.03.2022 - 14:16

Güncelleme : 27.03.2022 - 14:16

Genç Girişimci Desteği Veren Programlar

Girişimcilik, son yıllarda gençler arasında oldukça popüler. Kısa sürede büyük kazanımlar elde etmeye olanak tanıyan bu iş modeli, aynı zamanda ülkelerin ekonomik kalkınma hızının artmasında da önemli bir yere sahip. Ancak genç girişimcilerin önemli bir kısmı, girişimlerini hayata geçirmek için gereksinim duydukları sermayeye sahip değil. Bu da onların başarısız olmalarına ya da hedeflerine, düşündüklerinden daha uzun sürede varmalarına neden oluyor. Ancak girişimciliğin ülke ekonomisi üzerindeki faydalarının da tespit edilmesiyle birlikte, pek çok kurum çeşitli programlar aracılığıyla genç girişimcilere destek vermeye başladı.

TÜBİTAK BIGG Programı

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Türkiye’deki teknik ve bilimsel gelişmelere yön veren kuruluşlar arasında. 1963 yılında kamu bünyesinde kurulan kurum, o günden itibaren pek çok buluşa ve teknolojik yeniliğe imza attı. Günümüzde de bilimsel faaliyetlerini sürdürmesinin yanı sıra genç girişimcilerin bilim ve teknoloji ile alakalı projelerinin hayata geçmesi için çeşitli destekler sağlıyor. BIGG adlı program ile genç girişimcilere belirli koşulları sağlamaları halinde 200 bin Türk lirasına kadar destek ödemesi yapan TÜBİTAK, pek çok yeni girişimin hayata geçmesine yardımcı oldu.

Avrupa Birliği

Avrupa ülkeleri tarafından kurulan ekonomik birlik olan Avrupa Birliği de hem Türkiye’de hem de dünyada pek çok genç girişimciye hayallerini gerçekleştirmeleri için fırsatlar sunuyor. Birlik tarafından genç girişimcilere destek amacıyla geliştirilmiş olan pek çok program mevcut. Girişimcilerin gereksinim duydukları eğitimleri alabilmeleri ve farklı yetenekler kazanabilmeleri için eğitilmeleri, teknolojik araç ve teçhizat sağlanması, mentorluk desteğine ihtiyacı olan girişimciler için bunun sağlanması ve nakdi hibe verilmesi gibi çeşitli içeriklere sahip olan bu programlar ile genç girişimciler projelerine hayat verebilirler.

KOSGEB Girişimcilik Destek Programı

Daha çok KOSGEB adıyla bilinen Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı da genç girişimcilerin çeşitli sektörlerdeki projelerini hayata geçirebilmeleri için gereksinim duydukları desteği onlara temin eden kurumlar arasında. 50 bin lirası geri ödemesiz olmak üzere toplamda 150 bin liraya kadar destek ödemesi yapan KOSGEB, ayrıca ekipman ve işletme giderleri için de çeşitli destekler sağlıyor. Bu destekler ile genç girişimcilerin başlangıç aşamasında yaşadıkları maddi sorunların aşılması ve önlerini görebilmeleri hedefleniyor.

Melek Yatırımcı Ağları

Girişimciliğin yaygınlaşmaya başlaması, melek yatırımcılık denilen yeni bir kavramın da literatüre girmesine yol açtı. Genç girişimcilere, projelerinin belirli bir kısmını satmaları karşılığında yüklü yatırımlar yapan melek yatırımcılar ya da melek yatırımcı ağları, gençlerin destek almak için öncelikli hedefleri arasında. Girişimcilere destek veren diğer kurumlara göre çok daha geniş olanaklar sunan ve girişimi başarıya ulaştıracak düzeyde maddi destek sağlayan bu yöntemin zorlukları da daha fazla. Yatırımcıların ikna edilmeleri için projenin etkili bir şekilde anlatılması son derece önemli.

Beğenebileceğinizi düşündüğümüz içeriklerimize de göz atmak ister misiniz? İşte, beğenebileceğiniz Kamara Blog içerikleri:

  1. Hayatın Düzene Sokulması İçin Gerekli Alışkanlıklar
  2. Başarılı Olmak İçin Vazgeçmeniz Alışkanlıklar
  3. Girişimcilerin Yaptıkları Hatalar Nelerdir

Sanal Ofis ve Hazır Ofis Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin Bizi Instagram’da Takip Edin!

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın