Fotoselli Kapı Modelleri

Fotoselli Kapı Modelleri Fotoselli kapı modelleri Sessiz, hızlı ve sağlam kalitede çalışması, sık açma kapama gerektiren alanlarda tercih edilir. Gıda ve makine endüstrisinde yaygın olarak kullanılır. Ayrıca günümüzde farklı özellikler eklenerek iş yerleri, ev ortamlarında da yerini almıştır. Sıklıkla yük araçlarının yoğun olarak bulunduğu işletmelerde, ortam sıcaklığını dengede tutmak, mekân da toz gibi dış etkenlerin […]

 Fotoselli Kapı Modelleri

29.06.2022 - 11:35

Güncelleme : 29.06.2022 - 11:36

Fotoselli Kapı Modelleri

Fotoselli kapı modelleri Sessiz, hızlı ve sağlam kalitede çalışması, sık açma kapama gerektiren alanlarda tercih edilir. Gıda ve makine endüstrisinde yaygın olarak kullanılır. Ayrıca günümüzde farklı özellikler eklenerek iş yerleri, ev ortamlarında da yerini almıştır.

Sıklıkla yük araçlarının yoğun olarak bulunduğu işletmelerde, ortam sıcaklığını dengede tutmak, mekân da toz gibi dış etkenlerin iç mekâna girmemesi için bir bariyer görevi görmektedir. Kişinin veya objenin hızlı bir şekilde geçişini kolaylaştırmak amacıyla da kullanılmaktadır. Fotoselli kapı modelleri birçok çeşitte ve özellikte farklı alanların kullanması için tasarlanır. Bunlar,

  • Fotoselli otomatik kapı
  • Radarlı ve motorlu fotoselli kapı
  • Tek kanat ve çift kanat fotoselli kapı

Fotoselli Otomatik Kapı

Gün içerisinde giriş çıkış yapılan binaların büyük bir bölümünde görebileceğiniz, çoğunlukla bina giriş çıkışlarında tercih edilen otomatik kapı sistemidir. Fotoselli kapı sistemi denmesinin sebebi, kapının üst bölmesinde yer alan, otomatik olarak kapının açılmasını sağlayan sensör sistemine sahip olmasıdır.

Fotodirenç adı verilen bir mekanizma sistemi ile çalışır. Fotodirenç, LDR (Light Dependent Resistor) denen kadmiyum sülfitten elde edilen bir malzemeden oluşturulur, maruz kaldığı ışık yoğunluğuna göre farklılıklar gösteren diren mekanizmasıdır.

Radarlı ve Motorlu Fotoselli Kapı

Radarlı fotoselli kapı, sensörlü fotoselli kapı olarak bilinen kapı modelleridir. Fotoselli kapı sistemlerinde cam kapıya yaklaşan objeyi algıladığı andan itibaren, düşük voltaj elektrik akımı kapının kontrol paneline aktarılır, radarlı fotoselli kapı böylece açılmış olur. Kişi veya obje geçişi sağlandıktan sonra otomatikman tekrar kapatılır.

Motorlu fotoselli kapılarda sistemin çalışma mantığına sahiptir, doğrudan kapının yürütme mekanizmasını harekete geçirmesini sağlar. Motorlu kapılar fazla üretilmese de benzer özelliklere sahip motorlu fotoselli kapılar yapılmaktadır.

Tek kanatlı ve Çift Kanat Fotoselli Kapı Modelleri

Kanat sayısına göre farklılık gösteren bu iki kapı çeşidi, aynı şekilde çalışma yöntemine sahiptir. Aralarında tek ayrı özellik, kapı (kanat) sayısıdır. Müşterinin ihtiyacına göre, tek kanat ya da çift kanat olarak tasarlanıyor. Estetik görüntü elde etmek için cam cama fotoselli kapı temin edildiği taktirde, hem tek hem çift kanat olmak üzere iki şekilde dış mekâna uyum yakalayabilirsiniz.

massaotomasyon.com

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın