Ev Fiyatları ve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev Fiyatları ve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Ev Fiyatları ve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

28.01.2022 - 16:09

Güncelleme : 28.01.2022 - 16:09

Ev Fiyatları ve Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Ev, barınma ihtiyacını karşılayan olmazsa olmaz bir unsurdur. İnsanların kendilerini güvende hissedecekleri ve barınacakları bir evi olması temel haktır ve insan hakları arasındadır. Peki, ev almak nasıl gerçekleştirilir. Ev almak, belirli bir bütçeye sahip olduktan sonra o bütçeye göre istenilen şartlarda ev bulup satın almaktır. Ev alırken faydalanabilecek bazı yöntemler vardır. Ev; sahibinden, emlakçılardan, bankalardan ve benzeri yerlerden alınabilir. Belirli bütçeyle evi noter aracılığıyla alır, Tapu ve Kadastro Müdürlüğünden eve ait tapunuzu temin edebilirsiniz. Evi nereden aldığınız önemli bir ayrıntıdır. Bankalardan ihaleyle daha ucuza ev alıp, emlakçılardan emlak payı ile ederinden daha pahalıya denk gelen evler alabilme ihtimaliniz vardır.

Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Ev alırken dikkat edilmesi gereken şey ev fiyatlarıdır. Ev fiyatlarını iyi araştırıp kandırılmamak için piyasaya hâkim olmak önemlidir. Günümüzde çoğu site ve emlakçıların rekabeti artırmak için ederinden fazla ev fiyatlarıyla piyasayı bozma durumu vardır. Bunun önüne geçebilmek ve dolandırılmamak için ev fiyatlarını iyi bilmek ve araştırmak gerekir. Ev fiyatları, evin yeri, konumu, çevresi, içi, büyüklüğü gibi birçok kritere göre değişmektedir. Ev fiyatları çok yüksekse büyük ihtimalle evin bulunduğu yerde yaşama talebi fazladır. Evin içi küçük ve eski ise fiyatının düşük olması beklenir. Bunlara rağmen ev fiyatlarında düşme gerçekleşmiyor da ortada başka bir neden veya alıcıyı kandırmak niyeti yatıyor olabilir. Bu yüzden evin alındığı kişi veya platform çok önemlidir. Kısıtlı bütçeyi fahiş ev fiyatlarında yok etmek üzücü bir durum olur.

Ev Fiyatları

 Ev fiyatlarını, bu bakılan şartlar ölçüsünde inceleyen, bir evin ederinin eski-yeni, iyi-kötü, büyük-küçük, gibi özelliklere bakarak değerleyen merkezlere ekspertiz merkezi denir. Ev fiyatlarının gerçek ederini bilerek satın almak için bu tip ekspertizleri tercih etmek mantıklıdır. Bankalar ve bazı merkezler ekspertiz hizmeti sağlayarak insanların dolandırılmasını önlerler.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın